• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.80)
modernleşen türkiye'nin tarihi - erik jan zürcher
erik j. zürcher'in 1800'lerden bu yana türkiye tarihini özgün bir modernleşme süreci olarak ele alan bu kitabı, avrupa ve abd'nin belli başlı üniversitelerinde ders kitabı olarak okutuluyor. daha önce türkiye cumhuriyeti'nin kuruluş dönemiyle ilgili önemli araştırmalara imza atan amsterdam ve nijmegen üniversiteleri öğretim üyesi, uluslararası sosyal tarih enstitüsü türkiye bölümü başkanı prof. zürcher, türk modernleşme sorunsalını bütün boyutlarını bir ders kitabından beklenmeyecek bir vukufla,derinlikli teşhislerle ve sade bir anlatımla ele alıyor. hala yatışmayan bir ideolojik politik atışmanın alanı olan ve özellikle resmi ideolojinin tabularıyla örülü tarihimizin bu dönemini ele alan bu örnek çalışmanın gözden geçirilmiş yeni baskısında yetkin bir tarihçinin titiz dikkatiyle sunduğu farklı bilgiler ve taze bir yaklaşımla karşılaşacaksınız.
 1. türkiye tarihini tarafsız bir yazar tarafından ele alınmış hali bizim tarih kitaplarindan daha farklı ve mantıklı bir şekilde anlatılmıştır.
 2. tarafsız ve iyi bir anlatımı var.
  kafada bir şekilde türkiye tarihi hakkında taslak oluşturmaya yarıyor.
  bundan dört beş yıl önce okumuş ve ikide bir yazılanlara şaşırmıştım.
 3. osmanlı'daki modernleşme ile türkiye'deki modernleşme hareketlerinin temelini halkın arzusu, talebi, ihtiyacı için olmayıp dışarıdan ve içeriden alınan baskıların, tehditlerin oluşturduğunu kafamıza vura vura anlatan yazar. önce yadırgamıştım bir yabancı osmanlı'yı ve türkiye cumhuriyetini nasıl olur da derinlemesine izah edebilir diye. ancak kazın ayağı öyle değilmiş.

  genel itibarla zürcher, devletlerin modernleşmeye gitmesinin en önemli sebebinin devletin kurtarılması ve tehditlerin sindirilmesi olduğunu örneklerle izah eder. bununla en çok osmanlı modernleşme hareketlerinde karşılaşıyoruz. küçük küçük bilinmeyen nüanslara sık sık rastladım okurken. artık türkiye tarihini yabancı yazarlardan mı okusam diye düşünmedim değil.