• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
monsieur lazhar - philippe falardeau
montreal'de cezayirli bir göçmen olan bachir lazhar, çok sevilen ve sınıfta gerçekleştirdiği intihar sonucu ölen bir ilkokul öğretmeninin yerine geçmek üzere çarçabuk işe alınmıştır. yavaş yavaş , okulu ve öğrencilerini tanımaya başlar ve onları tanıdıkça onlara bağlanır. ilk günden ortaya çıkan aralarındaki kültürel boşluk bile bir yerden sonra göze batmaz hale gelir. sınıf yavaş bir iyileşme süreci geçirirken kimse bachir'in acılı geçmişinden hiç kimse şüphe etmemektedir. fakat bu geçmiş öylesine rahatsız edicidir ki eğer öğrenilirse sonuçları bachir'in ülkeden atılmasına kadar gidebilir. yönetmen philippe falardeau, baş rollerde ise mohamed fellag, sophie nélisse ve émilien néron var.
  1. öğretmen öğrenci ilişkisini anlatan filmler arasında en beğendiğim filmlerden. 2011 yapımı olan film türkiye'de canım öğretmenim adıyla gösterime girdi.
  2. 2011 yılı kanada oscar adayı olan ve hakikaten de oscar adayı olabilecek kadar nitelikli olan okulda gerçekleşen bir öğretmen intiharı ardından okulda yaşananları inceleyen psikolojik travmayla başetmeyle, çocuklarla, eğitimle ilgilenen herkesin izlemesi gereken pek derinlikli film.