• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.33)
monster
almanya'da yaşayan parlak bir beyin cerrahının hayatı, 10 yaşındaki bir çocuğu zorlu bir ameliyat sonrasında hayata döndürdükten sonra, paramparça olur.
 1. Öncelikle sıkı bir anime seyircisi değilim ve bu seri hakkında söyleyebileceğim tek şey; muhteşem! Bu kadar az duyulması ve bu zamana kadar televizyon uyarlaması olmaması gerçekten şaşırtıcı. Gerçi 2 sene önce ünlü yönetmen Guillermo del Toro ile HBO kanalına bir uyarlaması yapılması için anlaşılmış fakat proje rafa kaldırılmış. İyi olmuş sanki, bilemedim.

  Hikaye 1985'te başlıyor ve 1998 'e kadar devam ediyor. Seri 74 bölüm ve bu sizi korkutmasın. Bölümler zaten 20'şer dakika ve 74 bölüm az bile geliyor. Hikayeye dahil olan harika karakterler ve bunların geçmiş travmaları, karaker gelişimleri, Almanya'nın sokakları ve kasabaları, Türk mahalleleri, Prag şehri, vicdan meseleleri, gerilim, psikoloji, şahane müzikler ve sayamacağım bir sürü detay var. İlk 5-6 bölümden sonra hikaye muhteşem bir akıcılık kazanıyor ve izlemediğiniz zamanlarda bile gün içinde bir türlü aklınızdan gitmiyor. Seriyi takip ettiğim günler boyunca sürekli düşündüğüm şey bu diziydi. Hızlı tüketmemek için elimden geleni yaptım ama nafile, kısa sürede bitiverdi. Gerçekten bir tv uyarlaması olması gerekir mi bilemiyorum fakat yapılacaksa birebir aktarılması en doğru tercih olacaktır diye düşünüyorum. Belki bu şeklide daha fazla kişiye ulaşır. Gerçi birebir uyarlamaya karar verilir ve dizi tutarsa ortalık spoiler çöplüğünden de geçilmez.

  Bu aralar birçok arkadaşıma hatta önüme gelene bu seriyi tavsiye ediyorum. Bitireli 1 haftadan fazla zaman oldu fakat hala ara ara aklıma geliyor. Çoğu kişi animelere sıradan çizgi filmler düşüncesiyle yaklaşır. Böyle bir düşünceniz varsa bu anime onu rahatlıkla alt edebilir.

  Açılış Jeneriği
  imdb
  Wikipedia
 2. almanya'da yaşayan başarılı bir beyin cerrahının bir ameliyat esnasında hastaneye ilk gelen türk hasta yerine ünlü bir müzisyenin ameliyatına girmesi ve akabinde türk hastanın ölüp hayatta kalan müzisyenin hastanenin ününü pekiştirmesiyle japon dr. tenma ilk sorgulamalarını gerçekleştirir. hastane müdürünün kızı bu olayda hayıflanan tenma'ya 'her insanın eşit değildir'

  bir süre sonra bu defa hastaneye başından vurulan bir çocuk ve şoka girmiş ikizi getirilir. tenma çocuğun ameliyatına girmek üzereyken aynı saatte vali de gelir ve tenma bu defa direnir. vali ölür, çocuk yaşama döner.

  animenin geri kalan bölümlerini oluşturacak temel bu vaka ile başlar aslında.

  monster başarılı olan pek çok anime gibi felsefi derinliğe yöneliyor. ahlaki gerekçeler pek çok yönüyle sorgulanıyor.

  bana göre diğer animelere göre öne çıkan en önemli noktası animede yer alan karakterlerin neredeyse her birinin karakter gelişimine başarıyla eğilmesi ve onları geçmişlerinden itibaren sorgulanabilir bir kıvamda sunmaları.

  ve yine diğer animelerden geride kalan en mühim noktası kurgudaki çatlaklar. mesela çek cumhuriyeti'ndeki polislerin son bölümde almanya'daki dedektife amirim demeleri gibi.

  johan karakterini faşistler mi komünistler mi yönlendiriyor bunun sürekli ikilemde kalması gibi unsurlar biraz dağınıklık yaratıyor...

  seride türkler'e, gurbetteki yaşamlarına sıkla yer veriliyor. biraz da edebiyat metni gibi anime aslında.

  tavsiye edilir.