1. faerun'un karanlıkaltı denen yeraltı diyarında kızılötesi görüş kabiliyeti taşıyan karaelflerin* kırmızı parlayan gözlerinin aksine, yine bir karaelf olan drizzt do'urden'in sahip olduğu gözler.
 2. alexandria's genesis isimli bir genetik defekt sonucu dogustan gerceklesebilen bir durumdur. siyah veya gri gozlerle dogan bir bebek 6. aydan sonra mavi, yesil veya kahverengi goz renginin ortaya cikmasiyla omru boyunca kullanacagi gozlerine sahip olur. fakat alexandria's genesis'li bebeklerde 6. ayda soluk gri, acik mavi veya menekse renkli gozler ortaya cikiyor. bu cocuklar ergenlige girdiklerinde ise parlak mor, mavi-mor veya koyu mor renkli gozlere sahip oluyor ve bu rengi hayat boyunca kullaniyorlar.

  devamini da cevirip editlerim yakin zamanda. merak eden icin su linki birakayim.
  (tik)
  stars
 3. utandırır, insan içine çıkarmaz. aslında insanın canını sıkan dayak yemiş olmanın ezikliği değil. dayak yemişiz işte, neden saçma salak moraller vermeye çalışıyorsun. direkt alay etse bu kadar moralin bozulmaz. "o yumruğu hiç beklemiyordun. yoksaa tabii, tabii ki de, sen ne diyorsun. buz koysaydın"
  yok
 4. bazı gözlerin insanları çok etkilediği, menekşe gözler için şarkı yazıldığı bilinen bir gerçek. *
 5. bir kadının gözünde morluk;neredeyse görünmez olur etraftan.
  kadın kapıya ya da kapının koluna çarpmıştır. komşular; hımm, demiştir; dikkat et demişlerdir. gözü moraran sebep olandan daha utanç içinde günleri savuşturmak ister.( neden? yazan bunu bilmiyor ve anlamlandıramıyor.)
  morluk büyür utanç olur kadını ve toplumu kaplar. sorunlarla yüzleşmeyen, çözüm aramayan, morluklara karı koca arasına girilmez diye bakan herkesin yüzü biraz mordur aslında dikkatli baksan sen de görürsün!
  bir kadının gözünde morluk, toplumun utancının rengidir.