1. 1315 tarihinde isviçre kantonları ve habsburg hanedanı'nın yönettiği kutsal roma imparatorluğu arasında yapılan, avrupa tarihi ve askeri tarih açısından önemli bir savaş. bugünkü isviçre ulusunun kökeninin dayandığı önemli olaylardan biri.

    1291 yılında eski isviçre konfederasyonu denilen ortaklığı kuruyor, üç "orman kantonu". bunlar görece özerk kalmışlar, fakat imparatorluğun yeni kralı italya tarafına geçiş için alpleri kullanmak istiyor, stratejik bölge gibi görüyor. savaşın temelinde bu gerginlik var. buralar dağlık-ormanlık arazi, askeri açıdan saldırmak çok zahmetli (isviçre bu konumuna dayanarak ii.dünya savaşı'nda dahi nazilerin yanıbaşında işgale uğramadan kalabiliyor).

    habsburglar oraya yolluyorlar bir ordu, o tarafa doğru bir sıkıntı beklemeden ilerlerken, bizim yumuşak bildiğimiz isviçreliler bunları bir tarafı tepe, diğer tarafı bataklık olan bir geçitte kıstırıp tepeden aşağı doğru baltalarla saldırarak bildiğin kasap gibi doğrayıp atıyorlar. komple dağıtıyorlar. imparatorluk askerleri ne formasyon kurabiliyorlar ne bir şey. hani savaş dedik ama savaş gibi de değil, bayağı tek taraflı. böyle medeniyetsiz dağlıları severim. kaçmaya çalışanlar vahşetten korktukları için kendilerini bataklığa, göle falan atıp boğulmayı tercih etmişler (bkz: niye indin lan mustafa işi mi bırakıyorsun) .

    sonraki zamanlarda etraftaki luzern, bern gibi diğer kantonlar da yavaş yavaş konfederasyona katılıyor, 1386'da bir de büyük savaş kazanıyorlar (bkz: sempach savaşı) , ondan sonra da bulaşanı sikeriz tadında mutlu mesut yaşayıp gitmişler sanırım. isviçre güzel yer. bugün git, götünü satsan alamazsın...