• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
moriarty - anthony horowitz
Conan Doyle Vakfı Onaylı Yepyeni Bir Sherlock Holmes Macerası

"Reichenbach Şelalesi'nde yaşanan olaya gerçekten inanan biri var mı? Bu konu hakkında çok şeyler yazılıp çizildi ama bana öyle geliyor ki bunların hepsi arzulanan bir şeyi eksik bıraktı: Yani, gerçeği."

Sherlock Holmes ve ezeli düşmanı Moriarty'nin Reichenbach Şelalesi'nden düşüp ölmesinden birkaç gün sonra Pinkerton ajanı Frederick Chase, New York'tan Avrupa'ya gelir. Moriarty'nin ölümü, onun yerini almak için gelen yeni bir şeytani suç dehası tarafından anında doldurulan zehirli bir boşluk yaratmıştır.

Chase, Holmes'ün soruşturma ve çıkarım yöntemlerini sadakatle uygulayan bir öğrenci olan Scotland Yard dedektifi Athelney Jones'un yardımcılığıyla, çok korkulan ama pek ortalıkta görünmeyen, Londra'yı bir cinayet ve kötülük dalgasında boğmaya kararlı bu karanlık şahsı gün ışığına çıkarmak için başkentin en karanlık köşelerinde kendine bir yol çizmek zorundadır.

(http://www.dr.com.tr/Kitap/Moriarty-Sherlock-Holmes-Oldu/Anthony-Horowitz/Edebiyat/Roman/Polisiye/urunno=0000000655732?gclid=CjwKEAjwkPS6BRD2ioKR7K245jASJAD1ZqHOLJnOg3JJ-_ut2j7JoNelLXIO2wF5QGt5Ok969tqYJBoCLnnw_wcB)
 1. vakfın ipek evi'nden sonra onayladığı ikinci kitap. “yeni bir sherlock holmes macerası” olarak lanse edilmiş olsa da, kitap esasen sherlock holmes’ün 3 yıl ortadan kaybolmasını sağlayan reichenbach şelalesi olayının hemen sonrasında yaşananları anlatıyor. ilgili öyküyü okuyanlar veya “sherlock holmes: gölge oyunları” filmini izleyenler hatırlayacaktır, bu konu bu yayınlarda üstünkörü geçildiğinden, yazar bence iyi bir konu yakalamış.

  kitabın sherlock holmes ile bağı, şelalenin yanı sıra, diğer öykülerde geçen scotland yard polisleri ve tabi ki profesör moriarty ile sağlanmış.(*:arada atıfta bulunulan öyküler de var ama açıkçası diğer kitapları açıp doğru mu yazmış diye kontrol etmedim)

  öykü genel olarak pinkerton ajanı frederick chase’in ağzından, scotland yard müfettişi athelney jones önderliğinde yürütülen soruşturmayı anlatıyor. bu yönden ve müfettişin özellikle başlardaki holmesvari tavırlarından, çakma holmes-watson ilişkisi izlenimi uyandırsa da öyküde ilerledikçe, müfettişin neden öyle olduğunu anlayarak ona sempati duymaya başlıyorsunuz.(*:sempatimin bir kısmı kızının adının beatrice olmasından kaynaklanıyor olabilir ;))

  öyküyü okurken aksadığını düşündüğünüz veya çok olağan gelen yerler, klasik sherlock holmes öykülerindeki gibi sonlarda anlamlı hale geliyor.

  !---- spoiler ----!

  okurken “allah allah sadece birkaç yerde adı geçti diye kitaba neden adı verildi ki diye düşünebilirsiniz, kitabı bitirmeyi bekleyin ;)

  !---- spoiler ----!