1. http://imgur.com/a/5eNVv

  (bkz: bahadır uludağlar) 'ın 1999 yılında istanbul'da kurduğu black metal grubu.

  diskografisi:

  - khanjar (2003)
  - machine brain (2005)
  - time to face (2007)
  - k.i.n. (2008)
  - manevi (2013)
  - turk (2015)

  üniversite yıllarımda keşfedip dinlerken kendimden geçtiğim zamanları hatırlarım. türkiye standartlarını aşıp (bkz: rotting christ) ve moonspell ile turne yapmış bir gruptur moribund. bahadır uludağlar'ın yan proje fazlalığı nedeniyle sıkıntı yaşadığı dönemler olsa da (bir süre 3 grubu aynı anda idare etmeye çalışmışlığı ve 2'sini moribund uğruna bitirmek zorunda kalmışlığı vardır), moribund bu ülke toprakları için hiç bitmeyecek bir cevher gibi benim adıma. zamanında 5 şehirde black metal turnesi yapılmasındaki emeği ve gücü, şu an bile sevenleri tarafından müthiş derecede önemli. "kapattık dükkanı, bitirdik biz metali, yapmayacağız artık bir şey" dedikleri zaman, birçok türk metalci de "yaşlandık biz de galiba" diyecektir şüphesiz.

  ilk albümleri isimlerini en çok ve en iyi duyurdukları albüm olarak görülür. (bkz: dimmu borgir) esintileriyle dolu olsa da, klavye yetersizliği khanjar'ın en büyük eksikliğiydi benim için. gene de the spawning of the avanger'ın tadı ve gazı tartışılmaz.

  machine brain'in benim adıma en büyük artısı hız ve ritimdi. khanjar'a göre farkı da buydu aslında. khanjar'ın ritmik olarak yer yer tekdüzeye düşmesine, grubun kendi içinde verdiği cevap olarak görmüştüm ben bunu. albümle aynı isme sahip machine brain'i dinleyip karşılaştırarak farkı görebilirsiniz.

  time to face, k.i.n.'i ve son albümleri olan turk'ü dinlemedim. manevi'deki birkaç şarkıyı dinleyebildim. tamamen türkçe sözlere sahip bu albümdeki bütün şarkılar. nefret açacak ve matemli dinlenebilir düzeyde gördüklerim. diğerlerini pek sevemedim ben. türkçe sözlü metal, bazı istisnaları dışında, türk dinleyicisine pek bir şey vaad etmiyor. türkçe sözlü rock müzik bu kıstasta daha makul.

  black metal sevip de 16 yıllık moribund'u hala dinlemeyen kaldıysa bile, onlar için de henüz geç değil. bir yerinden tutunup trene siz de atlayabilirsiniz.

  dinleyin, dinletin.

  not: bahadır uludağlar'ın groza grubu vardı bir de. black metal deniyor çoğu yerde ama doom'a daha yakın bir grup bu. onun hakkında da benden daha fazla bilgi sahibi birisi yazsın, çok bilmiyorum onu.

  ("şarkı linklerini neden vermiş bu dallama" diyebilecek olanlar heretic soul başlığındaki yorumumun sonuna bakabilirler.)