• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (5.50)
moskof cariye hürrem - demet altınyeleklioğlu
haremden saltanata giden tehlikeli yolda yürüyen bir kadın.

hürrem, tarihi gerçekler ve kimi gerçek karakterler kullanılarak kurgulanan bir roman ve yazarımız demet altınyeleklioğlu, kendi hayalgücünün ürettiği müthiş bir hürrem hikayesi anlatırken, 16. yüzyılın saray atmosferine, kokusuna, rengine, dokusuna ve duygusal haritasına da yeniden hayat veriyor 16. yüzyılın özellikle ilk yarısına hiç kuşkusuz

osmanlı hakanı kanuni sultan süleyman, ingiltere kralı sekizinci henry ve kutsal roma germen imparatoru şarlken damgasını vurmuştu. bu hükümdarların iktidar mücadesi ve savaşları kadar aşkları da tarihin seyrini değiştirdi. sultan süleyman ve güzel cariyesi hürrem, sekizinci henry'nin başını kestirerek öldürdüğü iki kraliçesinden biri olan anne boleyn ve şarlken'in avrupa'yı din savaşlarına sürüklemesinde başrolü oynayan karısı isabella...

birbirini tanımayan bu üç güzel kadının, hemen hemen aynı yıllarda iktidar mücadelesi verdiği üç saray, romanlara, filmlere, tv dizilerine ilham veren büyük aşklara, inanılmaz entrikalara, komplolara, kanlı cinayetlere sahne oldu.

fakat bu öykülerin hiçbiri; haremle, dünyanın en kudretli hükümdarı sultan süleyman arasındaki tehlikeli yolda yürüyen hürrem'in macerası kadar masalsı değildi.
  1. demet altınyeleklioğlu tarafından yazılan kalın sayılabilecek bir roman. 813 sayfadan oluşuyor. lisedeyken bu romanı merak edip okumuştum. ne kattı tartışılır. zaten çoğu kurgudan oluşuyor çünkü hürrem'in hayatıyla ilgili eksiklikler çok. mesela sarı selim'in kanuni'nin çocuğu olmadığı, hürrem'in kanuni'yi bir ressamla aldattığı ve sarı selim'in bu ressamın çocuğu olduğu gibi ilginç bilgiler vardı. doğru mudur bilemiyorum.