• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
mr. smith goes to washington - frank capra
amerikan hükümetinin bir bölgesinin senatörlüğünü yürüten sam foley ölmüştür. hükümet görevlisi hubert hopper’ın ölen foley’den kalan görev için yeni bir atama yapması gerekmektedir. patronu jim taylor, kendi istediği adamı seçmesini isterken, komite yetkilileri reformcu bir adayın seçilmesini talep etmektedirler. öte yandan çocukları da boy rangers’ın yöneticisi jefferson smith’i seçmesini isterler. seçim yapma konusunda kararsız kalan hopper sonuç olarak iki sebepten ötürü smith’i seçer: smith, güvenilir imajıyla halkı memnun edecek, diğer yandan ise yumuşakbaşlı kişiliği sayesinde de kendi amaçlarını uygulatması açısından zorluk çıkarmayacaktır. ancak işler beklendiği gibi gitmez. (kaynak: http://www.beyazperde.com/filmler/film-2640/)
 1. bir başka frank capra ve uzun adam james stewart birlikteliği ve bir başka şaheser. fazla ses çıkartmaz, halk onu sever biz de kukla gibi yönetiriz düşüncesi ile senatoya getirilen mr. smith, bir işe yarama çabası ile doğayı koruma temalı çalışmalara başlar. ancak çalışmaları bazı zengin yatırımcı çevreler tarafından hoş karşılanmaz.

  senatodaki konuşma ve bu konuşmaların halka yansımaması için yapılan hamleler ile 1939 yılından günümüze dahi ışık tutan bir film.
 2. !---- spoiler ----!

  125 dakikalik filmin 124. dakikasina dek karamsar bi hava hakim... zaten asina oldugumuz, ya da en azindan oyle oldugunu tahmin ettgimiz, kirli siyaset carklarinin yine galip gelecegini saniyoruz son ana dek... nihayet, 90 + 4'te rakibin kendi kalesine attigi golle maci kazaniyor ve perdenin her iki tarafindakiler olarak deliler gibi seviniyoruz hep beraber...

  ayrica, `imdb`'den ogrendigim kadariyla, film aslinda o son senato sahnesinden sonra bitmeyip epey daha devam edecekmis... ama deneme gosterimlerindeki tepkiler goz onune alinarak, mr smith'in eyaletine bir kahraman gibi dondugu, senator paine'i affettigi filan sahneler sonradan silinmis...

  !---- spoiler ----!

  20-01-2013
 3. abd'de senatörlerin sınırsız konuşma hakkı vardır. bazen bir yasanın geçmesini engellemek için saatlerce konuşurlar, incilden bölümler, telefon rehberleri okunur. kongre oturumlarını baltaladıkları için, batı hint adalarındaki korsanların ardından, buna filibuster denmiştir. idealist ve saf izci mr smith yabancı olduğu siyaset alanında bir yasa teklifini ertelemek ve kendini aklamak için filibuster yapar.
  zei