1. siyasetname'de şöyle bir hikaye anlatmış nizamülmülk, muaviye hakkında. bilmem neden, komik geldi bana.

  rivayet olunur ki muaviye son derece sabırlı ve halim selim bir insandı. nitekim günlerden bâr verdiği bir gün, bazı büyüklerin tahtının önünde ayakta, bazısının oturmuş bulundukları bir esnada, paçavralar içinde bir delikanlı çıkagelip ona selam vererek huzurunda fütursuzca oturdu ve: “ey muaviye, buraya son derece mühim bir mesele için geldim. eğer isteğimi yerine getireceksen söyleyeyim; yok eğer yapmayacaksan söyle de bileyim.” dedi. muaviye: “söyle bakalım, elimizden geleni yaparız.” dedi. delikanlı: “ben karısı marısı olmayan gariban bir adamım. senin de kocası mocası olmayan bir anan var. ananı bana karı olarak verirsen benim bir karım, onun da bir kocası olmuş olur. hem böylece sen de sevaba girersin.” dedi.

  muaviye: “sen daha gencecik birisin. anam ise ağzında tek dişi kalmamış kocamış bir avrattır. anama neden taliplisin bu kadar, anlamadım.” dedi. delikanlı: “duyduğuma göre ananın kocaman kalçaları varmış ve ben de kocaman kalçalardan pek hazzederim.” dedi. muaviye: “vallahi babam da aha o sebepten anamı almıştı. zaten anamın başka bir meziyeti yok. ama bunu ben anama bir ileteyim. eğer o da isterse benden âlâ çöpçatan bulamazsın!” dedi. muaviye bunları son derece sakin bir şekilde söylemiş, ruh halinde en ufak bir değişiklik meydana gelmemişti. insanlar ondan daha hilm sahibi birisinin olmadığı konusunda hemfikirdirler.
 2. 4 halife devrini sona erdiren,kendisini halife ilan eden şam valisi, emevi hanedanının kurucusu. halifeliği 'babadan oğula' geçiren insan.
  hz. ali ile sürekli zıtlık halinde olan bir liderdi aynı zamanda. (bkz: sıffin savaşı)
  ayrıca kendisinin ne kadar zeki bir lider olduğunu gösteren bir hikaye vardır;

  bir gün hz. ali'nin taraftarlarının yoğun olduğu küfe'den, bir arap, devesiyle şam'a gelmiş. şam sokaklarında dolaşırken biri ona yanaşmış:
  - ver o dişi deveyi bana! demiş. tartışma büyümüş, küfe'den gelen adam, "bu deve benimdir, üstelik dişi değil, erkektir" diye itiraz etmişse de anlaşamamışlar. konu muaviye'ye yansımış.
  halk meydanda toplanmış... muaviye, küfe'den gelenle şam'da deveye sahip çıkan yerliyi dinledikten sonra, kararını açıklamış:
  - bu dişi deve şamlınındır!
  sonra toplananlara dönmüş ve sormuş:
  - ey cemaat, bu dişi deve kimindir?
  cemaat hep birlikte bağırmış:
  - şamlınındır!
  küfeli şaşkın bir vaziyette devesinin ardından bakakalırken, muaviye onu yanına çağırmış:
  - ey küfeli, dinle! sen de ben de biliyoruz ki, bu deve senindir ve dişi değil, erkektir. ama sen küfe'ye dönünce gördüklerini ali'ye anlat ve de ki: "ey ali, muaviye'nin, dişi deveyi erkekten ayırt edemeyen, o ne derse evet diyen 10 bin adamı var! ayağını denk al!"