• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
mucizevi mandarin - aslı erdoğan
lire dergisi okurlarınca "geleceğe kalacak elli yazar" arasında sayılan aslı erdoğan'ın ilk öykü kitabı: mucizevi mandarin. yalnızca türkçe'de değil çevrildiği yabancı dillerde de aynı ilgiyi uyandırmış bir kitap. hoyratlığın karşısındaki ince ve güçlü bir direnç…

(tanıtım bülteninden)
 1. mucizevi mandarin

  "yaşlı ve çirkin bir mandarin, karşılığını parayla ödeyeceği zevk gecesi için olağanüstü güzel, ama taş kalpli bir fahişeye gitmiş. sabaha karşı, yaşlı adamın uykuya dalmasını fırsat bilen genç kadın, soyguncu dostlarını çağırmış. ne var ki mandarin, tilki uykusundan fırladığı gibi olanca gücüyle karşı koymaya, dövüşmeye başlamış. haydutlar hem kalabalık, hem de işinin ehliymiş. onu kolayca köşeye sıkıştırmışlar. ancak ne kadar vururlarsa vursunlar, bu zayıf, çirkin bedende yara açılmadığını, can alıcı darbelerin iz bırakmadığını görmüşler. bıçaklarını, kılıçlarını çekmişler, ama en keskin bıçak, en acımasız kılıç bile mandarine hiçbir şey yapamıyormuş. sonunda korkup kaçmışlar. dövüşü izleyen kadın, yaşlı adamın mucizevi gücünden etkilenmiş, bir kez daha, bu sefer aşk adına sevişmek istemiş. onu hayranlıkla, arzuyla, şefkatle okşamaya başlamış. gelgelelim güzel kadının her dokunuşunda mandarinin bedeninde yeni bir yara beliriyormuş, dövüşün, darbelerin, bıçakların, kılıçların açtığı yaralarmış bunlar. içten bir ilgi ve şefkat görene dek gizli kalmışlar. sonunda mandarin kanlar içinde kadının kollarında yığılmış, ölmüş.

  bir zamanlar izlediğim mucizevi mandarin adındaki bir balenin, eski çin efsanelerinden alınma öyküsünü, ilk sevişmemizden hemen sonra sergio'ya anlatmıştım. nedense anlattıklarımdan pek hoşlanmadı, ama bu öykü benim en sevdiklerimden biridir."

  yaraları gerçek şefkat ve sevgi iyileştirir sanırdım hayatım boyunca. oysa sevgi ve şefkatin kollarına öyle pervasızca bırakıyoruz ya kendimizi, en çok o zamanlar yaralanmaya açık hale geliyoruz sanırım.

  not: everest yayınlarının aslı erdoğan kitapları için utku lomlu'nun yaptığı kapak dizaynını ve renklerini çok seviyorum.