1. bu şehir huzur.
  bir meyve bahçesi, 20 tavuk, 4 koyun, 4 hindi, 1 dönüm sebze yetistirecegim alan. işte yapmayı planladigim şey.
  üniversite koridorları, tez yazım kuralları, makale taramak, yıllık izin dilekçesi, müdürler, dekanlar, resmi tatiller. hepsine veda edeceğim.
  biyoistatistige de akademik kariyere de lanet olsun.
 2. dağına, taşına, mavisine, yeşiline, ağacına, çiçeğine, börtüsüne, böcüğüne aşık olduğum muhteşem coğrafya. doğanın bize lütfu.
 3. milas'tan başlayıp fethiye'ye kadar tüm muğla dikkate alınırsa, eşsiz bir coğrafyadır. birbirinden güzel koylar, herkesin, ama en çok müteahhitlerin aklını alan ormanlar, akarsular ve göllerle; ne gezmeye ne de yaşamaya doyabilirsiniz.
  ancak muğla şehir merkezinden bahsediliyorsa, anadolu'nun batısında herhangi bir ilçeden hallice olduğu söylenebilir. sanayi namına pek bir şey yoktur. sosyal hayat zayıftır. üniversitenin semti olan kötekli, köy kılığından yeni yeni kurtulmaktadır. yüksek binaların azlığı şehri güzel kılsa da, kiraların yüksek olmasına sebep olmaktadır. ama bütün bunların yanında, akyaka 20 dakika, marmaris belki bir saat, bodrum da taş çatlasın iki saat sürer. neticede, kendi koşullarınızı yaratırsanız, başka birçok büyük şehirde olacağından daha yüksek bir yaşam kalitesine erişebilirsiniz.
 4. şivesi bende aydinlanma yaratıyor.
  belit
 5. "ölüdenizciler,kayıp galaksiler,
  bulduğum gözlerindeler..." sözlerini duydukça mavi yeşil güzel fethiye'sini aşk ve hasretle andığım,ülkenin en güzel illerinden biridir. ben bu aşka ağustos sıcağında düştüm, nasıl iflah olmaz bir sevdalıyım siz düşünün* bir de meşhur sözü varmış; "ev yapacaksan tuğladan,kız alacaksan muğla'dan" diye. herif youser'ların bilgisine efendim * ağzı en komik yörelerden biridir aynı zamanda, hele iki ünlemi var ki ben bile kullanıyorum keyifle :

  (bkz: voyn)
  (bkz: ende)

  voyn,bildiğimiz "la,lan,len" gibi bir şey. for example : vooyn! bizim oğlaan!

  ende de ingilizcede "the"nın verdiği anlamı veriyor gibi. doğuda kullanılan "tama" kullanımına çok benzer bir anlamda, hatta nerdeyse aynı. for example : endee hordan( ordan) başga yere gedeyorudu.

  muğla güzeldir, yeşildir,mavidir,sıcaktır. muğla gibi olun.