muhammed fethullah gülen

Kimdir?

fethullah gülen, resmî nüfus kaydına göre 27 nisan 1941'de, erzurum ili, hasankale (pasinler) ilçesi, korucuk köyünde dünyaya geldi. emekli vaiz, hafız ve yazar. 80'yi aşkın kitabı, çeşitli dergilerde makaleleri ve birçok vaazı yayımlanmıştır.  1968 de ilk kez hacca gitti. arapça, farsça ve osmanlı türkçesi bilmektedir. gazeteciler ve yazarlar vakfı'nın kurucuları arasındadır ve vakfın onursal başkanıdır. 1999 yılı mart ayında amerika birleşik devletleri'ne giden gülen, o tarihten bu yana çalışmalarını abd'nin pensilvanya eyaletinde sürdürmektedir.
 1. extro'nun dediği gibi m fazla. hadi fethullah nüfusta fetullah diye yazılmıştır, o tamam. ama baştaki m tamamen anlamsız. bir aralar muhammed, mustafa falan diyenler vardı. halbuki alakası yokmuş. bildiğin kendi adamlarının söylemi, yani muhteremin kısaltmasıymış. çok saçma. ingiliz olsa sir fethullah gülen falan mı olacaktı.

  ekleme: burada böyle bir iddia var. kanıtlanabilir olmasa da sonuçta şahsa ait bir iddia
 2. cemaatten pek haz etmem. sanırım şimdiye kadar tanıdığım cemaatçi insanların biraz içten pazarlıklı ve menfaatçi olmasından kaynaklanıyor bu (sonuçta cemaat mensubu yada müslüman diye bir insanın püripak olmasını beklememek gerek) hani hükümet-cemaat ilişkisinin her aşamasında böyle düşünüyordum.

  tüm bu antipatimin arasında, nedense bu adamın art niyetli bir insan olduğunu düşünmüyorum. iyi bir düşüncesi olduğunu ama oluşturduğu hareketin alt basamaklarınca yanlış anlaşıldığını, biraz da yozlaşmış yönetici ve gözünü para ve güç hırsı bürümüş insanlarca çarpıtıldığını düşünüyorum. zaten bu insanların çoğu cemaat/hükümet zıtlaşmasında hükümet tarafında yer alarak koltuklarında oturmaya çıkarlarını korumaya devam ettiler.

  şimdi böyle düşününce aslında cemaat hükümet çatışması cemaatin içerisindeki çürük yumurtaları biraz olsun elemiş, biraz daha (kendi görüşleri doğrultusunda) kaliteli ve homojen bir oluşum yaratmış olabilir mi diyorum.. **
 3. şimdi "m." muhterem miymiş?
  adam hakkında cidden tek merak ettiğim şey bu. yok paralelmiş, yok bilmem ne hiç merak da etmiyorum; duyduklarıma da şaşırmıyorum artık zaten.