1. trt kabareleri ile tanistigim, cocuk zekamla komik buldugum, darbukatör baryam ve sonrasinda ise sogudugum tiyatro oyuncusudur.

  yillardir da siyasi cikislari haric pek ses getirmemistir. ama arkadas ben bu adama sirf canlandirdigi bekçi murtaza karakterinden dolayi cok derin bir sempati beslerim, baska bi seye gerek yok.
 2. müjdat gezen' in gençlik hatası, tarık akan' a hapis cezası olarak geri döner.

  tarık akan bir gün müjdat gezen' i arar ve evde ne kadar siyasi kitap varsa hepsini yok etmesini söyler.. ama müjdat gezen umursamaz. eve arkadaşını getirir. sonra polisler gelir. sonuç; evde ki kitaplar yüzünden tarık akan hapis cezası alır. bu da böyle bir anılarıdır.
  ozumm
 3. ölümünden sonra göklere çıkarılacaktır. toplumumuz kimseyi yaşarken dinlememeye şartlanmış nekrofillerden oluşmaktadır. levent kırca ve tarık akan örneklerinde rastladığımız ölünün ardından atıp tutan seviyesizliği bir kenara bırakarak topluma dümdüz baktığımızda ölmeden badem gözlü olunamadığını anlarız.

  müjdat gezen okullarıyla, hayatı ve mücadelesiyle, yetiştirdiği onca öğrencisiyle sıkı bir sanat aşığıdır, sanatçıdır. 50'ye yakın kitap, 20'nin üstünde oyun yazmış, 80'e yakın sinema filminde rol almış, münir özkul tiyatroları'nda çalışmış tiyatro tarihimizin kült isimleri arasına adını yazdırmıştır. nesillerce sürecek bir geleneğe sanatı akademiler eliyle aşılayarak yol açacak işler yapmaktadır. pek bilinmez fakat bugün televizyonlardaki mankenden bozma oyunculardan fırsat bulduğumuzda gördüğümüz sahneden gelme birçok oyuncu kendisinin öğrencisidir. müjdat gezen sanat merkezi'nin hocaları türkiye standartlarında kalburüstü isimlerdir. rahmetli savaş dinçel de burada dersler vermiştir.

  bugünlerde sadece ve sadece biat etmediği için izmir ve bursa'dan sonra karaköy'deki merkezi de yangın merdiveninin kaçak yapılması bahane edilerek beyoğlu belediyesi tarafından mühürlenmiştir. işin ilginci, aklıma getirmek istemesem de bir gün vefat ettiğinde bugün kendisiyle uğraşanlar yüzsüzce taziye mesajları yazacaklar.

  işte o gün;

  müjdat bey diyeceksiniz,

  kim bilir..
 4. adını taşıyan sanat merkezi dün gece kundaklanmış .

  nasıl bir lükse kapılmış, kendimi nerede yaşıyor zannetmişsem, sabah haberlerinde görüp beyoğlu'nda bakımsız, eski bir bina daha alev aldı zannetmiştim. devletlüleri zahmet edip de yorum yaparlarsa meseleyi muhtemelen eline benzin bidonu geçmiş bir adet meczup seviyesine indirgeyecekler. elinde benzin bidonu olmadı döner bıçağı ile sağda solda insan avına çıkmış, puslu havayı koklayan yığınlar yarattılar. yazıklar olsun.
  mesut
 5. adını taşıyan merkezi yakmışlar. çok da fifi. müjdat abi yenisini yapar, yapamazsa gider açık havada okul kurar hababam sınıfı filmindeki gibi. koyar mı yılların müjdat gezen'ine? ne dedi bugün; "bu tip alevler bizim içimizdeki ateşi söndüremez!"

  adamın hayatı boyunca tanıdığı, birlikte çalışma fırsatı bulduğu isimlerden biriyle dahi denk gelsem diz çöker tövbe ederim. türk tiyatrosunda aktif çalışan böyle iki-üç oyuncu kaldı, hepsine saldırıldı, ferhan şensoy ve genco erkal aklıma gelenler. ilk kez tiyatrosu yakılan da müjdat abi değil. dün otel yakıyorlardı, yarın da yakacaklar.

  müjdat gezen yakıla yakıla karanlıkları aydınlığa çıkaranlardan. dimdik ayakta kalıyor, türkiye'nin tüm özgürlükçü aydınları gibi.
 6. "sayın cumhurbaşkanı'na, sayın genelkurmay başkanı'na, belediye başkanı'na teşekkür ediyorum" diyen müjdat gezen ardından "yanlış anlama olmasın cumhurbaşkanı'mız ahmet necdet sezer, genelkurmay başkanı'mız ilker başbuğ, belediye başkanı'mız da kadıköy belediye başkanı aykurt nuhoğlu" diyerek yine tokadı attı bazılarına.

  ak-it zihniyetinin azmettirmesi, hedef göstermesi sonucu sanat merkezini kundaklanan kişi.