1. güvensizlik duygusu kaynaklı, insan faktörünü göremeyen veya önemsemeyen, tecviz sınırı çok kısa olan ütopik isteklerin oluşturduğu bakış açısıdır.
  kendini beğenmiş insanlarda daha çoktur demek yanlıştır. başarılı, başarısız veya ağır aksak herkes için geçerli olabilecek bir durumdur.
  başarılı birinin belirgin özelliği şeklinde kendini gösterdiğinde iyi bir şey olarak, başarısızda belirgin olduğunda ise gereksiz olarak nitelendirilir.
  mükemmeliyetçiliğin, bir şeylerin zamanında yapılmasında, uygun olmasında veya o şeyin gerçekleşmesinde belirgin bir katkısı olmamakla birlikte, sadece karakter özelliği olarak bünyedeki yerini korur.

  mükemmeliyetçi kişi, rahat olamaz, yerinde duramaz, kolay kolay takım çalışması yürütemez, yöneticiyse çekilmez, çalışan ise az ile yetinmez...

  işlerin, kriterlere uygun yapıldığında bile, daha da iyi olmadığı için kendi canını sıkmandan başka bir işe yaramayan şeydir. :)
 2. benim.

  bir tasarım yaparken (forma tasarımı) 179 derecelik bir çizgiyi bile düzeltirim. kontur çizimi 1 saati bulur. keskin ve pürüzsüzü yakalamaya çalışırım. kontrast renkleri ayarlamaya çalışırım. normal insanların 25 dakikada yaptığı bir formayı ben 3 saatte bitiririm...
 3. malesef bende olan problem.

  problem diyorum cünkü bir cesit obsesyon bildigim kadariyla.
  gözümde hersey kusurludur mesela. eger biraz incelersem herhangi bir seyi, mutlaka bir kusur bulurum. ya ne var ben de o kadar incelesem ben de bulurum! dersiniz ama bulamassiniz iste öyle degil.
  yeni aldigim elektronik aletleri 2-3 kere yenisiyle degistirmeden rahat edemem. cünkü her seferinde cok zor farkedilecek bir seyi ya da normal hayatta hic umursamayacaginiz bir sey bana inanilmaz batiyor.
  baska bi alanda inceleyelim : ders calisirken verilen konunun isime yarayacak kismi yerine cogu zaman o kadar detayina iniyorum ki kendimi teoriyi ortaya atan adamin biyografisini incelerken buluyorum.
  becerilerinizi ve bilginizi hic bir zaman yeterli göremessiniz. cünkü hicbir seyi tam anlamiyla bilmiyorsunuzdur. bunun tamamen normal bir durum oldugunu bildiginiz halde.
  inanilmaz bir zaman kaybi ve mutsuzluk kaynagi.
 4. isminden dolayı iyi bir şey sanilan ama aslında lanetten farksız baş belasıdir. yaptığınız hiçbir şeyi begenmez, kendinizde kusur bulup depresyona girersiniz. yeni şeyler yapmaya çekinirsiniz. başkalarının yaptığı işlerde de mükemmellik ararsanız bu kez insanlar da sizden nefret eder. kısaca büyük bir huzursuzluk sebebidir.
 5. ciddi anlamda bir bela olduğunu anlatmama rağmen eksilenmişim, insan gerçekten hayret ediyor. mükemmeliyetçi insanlar takıntılıdır. her takıntı sorundur aslında.
 6. merak etmeyin kimse mükemmel değildir, sadece bazıları mükemmele yakındır.*
 7. mükemmel olamama sebebidir. ütopik bir şeyi arzuladığınız için işleriniz yavaşlar, ilişkileriniz bozulur, hatta zamanlar psikolojik bir soruna da dönüşür. mükemmel olmak isteyen varsa mükemmelliyetçiliği bıraksın diyeceğim ama mükemmel diye bir şey de yok. iyi ile beraber kötüyü de yaratmış yaradan.
 8. böyle olduğunuz zaman hiçbir şeyiniz yetişmez ve potansiyelinizin altında işler çıkartırsınız çünkü çok ağır bir stres ve yük getirir.
 9. yorar.