• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.75)
mulan - tony bancroft, barry cook
zirveleri karlarla kaplı dağların eteklerinde en az bir milyon hun askerinin amansızca hücumları sürerken, bir avuç çin askeri de ülkelerini cesurca savunmaya çalışmaktadır. kılıçları çekmiş ve ölümü beklemeye başlamışlardır. aralarındaki ping adlı genç askerin aklına ansızın parlak bir fikir gelir. doğru topun başına gtiderek karşı tepelere doğru ateş açar. birden kıyamet kopar. tepelrden aşağı devasa büyüklükte bir çığ inmeye başlar. neye uğradıklarını şaşıran hun askerleri bir anda darmadağın olurlar ve hücumlarını durdururlar. ping imkansızı başarmış ve kahraman olmuştur.tam anlamıyla cesur bir erkek olduğu düşünülen ping aslında genç bir kızdır ve adı mulan dır.
 1. bana çocukluğumu anımsatan zilyon tane animasyondan bir tanesi. en özeli belki de.
  mulan'a özenirdim ben hep. diğer disney prenseslerinden farklı oluşundan ötürü, gerçeğe daha yakın bir karakter oluşundan ötürü, tebrik edilesi cesaretinden ötürü.
  türkçe dublaj izlerdim bir de bunu ben. okan bayülgen'in sesi bir çok karaktere yakıştığı gibi mushu'ya da cuk oturmuştu.
  ha bir de bir şarkısı vardı, orjinali nasıldır bilmem; "savaşçı, fırtınalar kadar kuvvetli..." gibimsi sözleri vardı. ne gaza gelirdim her izleyişimde. erkek kılığına girip askere gidesim gelirdi. hala gelmiyor değil tabii...
  velhasılkelam bence disney'in en güzel klasik çizgi filmlerinde başı çeker mulan.

  ek: ha bir de ikincisi vardı bunun ama ilki kadar güzel değildi sanki.
 2. neredeyse tüm soundtrack'ini ezbere bildiğim, üstelik tıpkı seslendirenlerin biçimleriyle ezberleyip söylediğim, özellikle y kuşağına "ah memories..." dedirtecek dünya şirini animasyon. hemen bir kuple icra ediyorum, öhöğm :

  "kaaavgaa ettiniiz heeep
  aamaa buuu yanlıış

  (huuaaah!)

  doooğruyuu buluncaa
  gerçekleeeer sizleeee

  sizzleer köttü savaşçısınıız
  sizz hepteen bitmişşsiniizz

  şimdii seeen savaşçııı olucaaaan!! "

  cümle sıraları belki karışmıştır. bu arada bu komutanın şarkılarını neco söylüyordu,bilginize.

  ayrıca o moğol komutanın "ıığğaaaağaaahhh!!" diye bağırışından hangimiz korkmadık çılgınlar gibi...