murasaki şikibu

Kimdir?

murasaki şikibu ( 970?-1014?): doğum ve ölüm tarihleri gibi gerçek adı da bilinmemektedir. murasaki, büyük ün kazandığı romanı genji monogatari'deki kadın kahramanlardan birinin adıdır, şikibu ise babasının unvanıdır. japon edebiyatının en ünlü klasik romanı sayılan genji monogatari'den başka, murasaki şikibu'nun 128 şiirini topladığı bir eseri ve 1008-1010 yılları arasında yazdığı bir günlüğü vardır.
  1. tarihteki ilk roman olarak addedilen genji monogatari'nin yazari. fujiwara soyundandi. heian donemi'nde cince soylu erkeklerin kullandigi bir dil oldugundan, statu bakimindan daha dusuk bir seviyede gorulen kadinlarin bu dili ogrenmesi hos karsilanmazdi. murasaki, kucukken kardesinin takip ettigi cince derslerine katilir, hevesle dinlerdi ve istidadi sayesinde kisa zamanda bu lisani ogrendi. babasi fujiwara no tametoki sik sik hayiflanarak "keske benim oglum sen olsaydin." diyordu ona.

    evlilik icin gec bir yas sayilan yirmilerinin ortasinda evlendi. bir kizi oldu -ki buyuyunce sair olacaktir-. kocasi evliliklerinden iki yil sonra oldu. kampaku micinaga, kizi imparatoricenin maiyetinde iyi yetismis, soylu kadinlarin olmasini istiyordu. boylelikle murasaki de imparatorice sosi'nin nedimelerinden birisi oldu. imparatoriceye cince siirler dahi ogretiyordu gizlice.

    gercek kimliginin saraya 1007 yilinda giren hanimlardan fujiwara takako oldugu saniliyor. genji monogatari'ye saraya girmeden basladigi ve saraydayken tamamladigi tahmin ediliyor. bu bin sayfalık harikulade eserden baska bir siir antolojisi ve gunlugu de vardır. olum tarihi kesin olarak bilinmiyor.