murat menteş

Kimdir?

murat menteş (d. 1974, istanbul), türk şair ve romancıdır.

2009'da yayımlanan korkma ben varım adlı romanı, türkiye yazarlar birliği tarafından roman dalında ödüle layık görülmüştür.

samed karagöz ile klark adındaki kültür sanat programı tvnet'te yayınlanan menteş, 2011 yılından beri standart fm'de yine samed karagöz'le birlikte nunchaku isimli programı sunmaktadır. 2012 yılında yeni şafak gazetesinde köşe yazıları yayınlamaya başladı ve bu işini 26 temmuz 2013 tarihinde bıraktı, afilifilintalar.com sitesinde yazmaya da devam etmektedir.

romancılığı

menteş romanı türkçe edebiyatta fazlaca karşılaşılmayan sıradışı olaylarla doludur. ve bu sıradışı olaylar, son derece enerjik bir üslupla anlatılır. "romanı, saatte 300 km. gidebilen bir spor araba gibi tasarlıyorum. dileyen okur yavaş yol alabilir, fakat hızlı okunmaya elverişli bir anlatımı benimsiyorum." diyen yazar için hız, romanın temel taşlarından biridir. dolayısıyla kitaplarında uzun tasvirlere ve betimlemelere yer vermez. bu durumu "eskiden romancılar bir dağı ya da bir odayı detaylı bir şekilde tasvir ederken bugün görsel çağda yaşadığımız ve herkes her şeyi gördüğü için tasvir romanı hantallaştıran bir şeye dönüşüyor." şeklinde açıklar.

yazarın alametifarikalarından; nuh tufan, hayati tehlike, şebnem şibumi, nazlı hilal gibi karakter isimlerinden ise şu şekilde bahseder: "biz, benlik imgesi kaymış bir toplumuz. dikkat edin, sarsak, sığ kızların genel adı “kezban” oldu. ayşe, fatma, yahya, süleyman gibi geleneksel isimler ile çağatay, tonguç, tuğçe gibi isimler arasında sınıfsal aidiyet çağrışımı farkı var. roman kahramanlarımı bu yüzeysel algı ve banal tasniften muaf tutmak için orijinal isimler seçmeye çalışıyorum."

 1. ilk olarak dublörün dilemması adlı kitabını okudum . okuyorum ama bu nedir , kim bu adamlar , nasıl bir konu derken ; hiç olmayacağım kadar bir dikkat içerisinde . zira anlamak ilkten zamanımı aldı . farklı bir tarzı olduğunu bugün herkes biliyor , ne kast ettiğim de bu doğrultuda şekillenir ancak .. sonrasında korkma ben varım ile devam ettim . bu belkide en çok etkilendiğim kitabı oldu . hala daha sözlerini çokça okurum . aşkı öyle güzel tarif ediyor ki .. mafya ilişkilerini anlatışı var komik mi dersin , haylaz mı yoksa vefadan mı dem vurur bilemezsin . araya tarih sıkıştırır mesela , bilmediğin kelimeleri öğrenirsin ; tarihçesini.

  kitaplardan alıntı yapar , seni farkında olmadan farklı kaynaklara yönlendirir , bu mana da gerçekten besleyici bir yönü var . bilmediğim şarkıları , grupları yine sayesinde keşfettim . tekrar üslubuna gelecek olursak şayet ; son kitabı olan ruhi mücerret ' de yine saçmasolik gibi gelecek karakterler , alakası yok denen olaylarla ; öyle ilgi ve alakaya bağlamış ki kanınız kaynıyor .
 2. yalnızca düz mantığını kullanarak bi yerlere gelmeyi başarabilmiş yazar kişisi..bu çıkarım için 2-3 tweetine 2-3 de söylemlerine bakmak yeterli..
 3. şu ana kadar yazdığı bütün romanlarını(ben 3 diye biliyorum ama) okuduğum başarılı bulduğum yazar. okuduğum şiirlerini desteklemedim bana kalırsa o şiirlerin vakti 100-200 yıl civarında gelecek ya da hiç gelmeyecek. ama romanları gayet farklı. yerli ve yeni yazarlardan okunduğunda pişman etmeyecek nadir isimlerden birisi.

  yok ben çok üstün bir edebiyat sevdalısıyım diyorsanız o zaman gelin dostum biraz leyla erbil konuşalım. ama ben bunu okuyacağıma hiç okumam seviyesindeyseniz susun. hiç okumamaktan iyidir. ki ben kendisine ulaşma imkanını bulsam bir iki öykü yorumlatmak isterdim.
 4. bulunduğu mahalledeki abilerinin tahammül sınırında bir genişleme olmaz ise mahalleden ayrılabilecek bir şair/yazar. yazarların parlatılması, desteklenmesi ve yeri geldiğinde şişirilmesi işini cenahın mensubu olsaydı bugün çok daha popüler olurdu.
  reax
 5. yarattığı karakterler içinde en sevdiğim karakterin müntekim gıcırbey olduğu severek takip ettiğüm yazar
 6. şöyle bir sözü vardır

  evet evlat sende bir gün hayatının kadınıyla tanışacaksın ve sende diyeceksinki; ben evli bi adamım

  edit: ufak düzeltme :)
 7. istanbul'da kadıköy'de kitap satardı tezgahta. o zamanlardan tanırdım. müslümandı. sağlam inançlıydı ismet özel'e bayılırlardı. bir kankisi vardı borç alırdı vermezdi murat geri öderdi borcunu. hiç kitabını okumadım bu zamana kadar ama eminim güzel okunacak şeyler yazıyordur. bir gün rastlamak ümidiyle kendisine.
 8. abartıldığı kadar iyi olmayan yazarlardan biri. kitaplarında absürd konular işliyor. ama absürd absürd olarak kalmıyor üslubu nedeniyle. vasat bir muadil muamelesi yapılıyor bu yüzden. iyi olabilecek bir konuyu sırf sürprizlere yer vermek için anlamsız kılıyor. zorlama ve oldu bittiye gelmiş sonlar yazıyor.
  karakterlerine enteresan isim bulmasını kitaba güç kattığını söylemişti bir röportajında. ama anlatımını yoran, okurken göz devirmeye yol açan bir tarz. ana karakteriyle sınırlı tutsa iyi ama illa kelime oyunu olmalı diye serpiştiriyor her karaktere.
  sezgi
 9. yakında yeni kitabı piyasaya çıkacak olan yazar.