1. bu konuda bir birlik yok bildiğim kadarıyla. günümüzde de mustafa islamoğlu gibi isimler farklı düşünüyor.
 2. islam dinine göre öldürülmeyen kişi. mürtedin öldürülmesi hz. muhammed vefat ettikten yüzlerce yıl sonra yazılan uydurma hadislerin ve emevilerin bizlere islam diye yutturduğu yüzlerce şeyden birisidir bu olay en basitinden nisa suresi 137. ayet ile çelişir

  "İman edip sonra inkâr eden, sonra inanıp tekrar inkar eden, sonra da inkarlarında ileri gidenler var ya; Allah onları bağışlayacak da değildir, doğru yola iletecek de değildir."

  iman ediyor sonra inkar ediyor bu durumda öldürülmesi gerektiği savunuluyor ama ayetin devamında tekrar inanıp tekrar inkar ettiği söyleniyor ee hani islam'a göre dinden çıkan öldürülüyordu?

  edit: kuran'da bu konuyla ilgili ayetler.

  yunus suresi 99. ayet: Rabbin dileseydi, yeryüzünde bulunanların hepsi inanırdı. Öyle iken insanları inanmaya sen mi zorlayacaksın?

  bakara suresi 217. ayet: ...Ama sizden biri imanından döner ve hakikati inkar eden biri olarak ölürse, böyle birinin yapıp ettikleri bu dünyada da, öteki dünyada da boşa gidecektir; işte böyleleri içinde yaşayıp kalacakları ateşe mahkum kimselerdir.

  ali imran suresi (86-90): imanlarından, resulün hak olduğuna tanıklık ettikten ve kendilerine ayan-beyan deliller geldikten sonra küfre sapmış bir topluluğa allah nasıl kılavuzluk eder? allah, zalimler topluluğuna yol göstermez. işte böylelerinin cezası: allah'ın, meleklerin ve tüm insanların laneti üzerlerine! o lanet içinde sürekli kalacaklardır. ne azap hafifletilecektir onlardan ne de yüzlerine bakılacaktır onların. ondan sonra tövbe edip hallerini düzeltenler müstesna. hiç şüphesiz, allah, çok affedici, çok merhametlidir.

  bir tanesinde dinden çıkan öldürülür demiyor aksine ileride tekrar iman etmeleri halinde günahlarının affolabileceği söyleniyor ama dinden çıkan öldürülür, neden? çünkü buhari öyle diyor hani şu hz muhammed'den 150 yıl sonra yaşamış buhari. evet tek nedeni tek bir ayet yok. eğer gerçekten hadisleri islam'ın kaynağı olarak düşünüyorsanız tavsiyem http://www.kurandakidin.com/ bu siteyi biraz incelemeniz.
 3. akıncılar hava üssü'nün yeni adı olmuş; ibretlik bir isim gerçekten.
 4. aklı başına gelmiş. uyanmış. aydınlanmış. masallarla uyumayan. mitlere inanmayan.