• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (5.33)
mustang - deniz gamze ergüven
dünya prömiyerini 68. cannes film festivali’nde yapan, 21. saraybosna film festivali’nde de en iyi film, en iyi kadın oyuncu ve seyirci ödüllerini kazanan, yönetmenliğini deniz gamze ergüven yaptığı mustang, bir karadeniz kasabasında büyükanneleriyle yaşayan, büyüme çağındaki 5 yetim kız kardeşin maruz kaldıkları toplum baskısına karşı kendi yöntemleriyle direnişlerini ve özgürlük arayışlarını konu alıyor.
 1. birkac kez izleme firsati buldum ama abartildigi kadar iyi bir film oldugunu dusunmuyorum. dialoglar tekduze ve duygusuzdu. konu ise turk tv dizilerinde milyonlarca kez islenilmis olan bir tema. oscar adayligi tamamiyle lobi ile oldugu asikar. o donemde beraber yaristigi sivas - kaan müjdeci filmine buyuk haksizlik yapilistir. filme dair guzel detaylar vardi ama genel bir yapmacik hava hakim. kamyonet suren kivircik sacli eleman dogaldi sadece.

  bir de dolapta birkac kez gozumuze sokulmaya calisan #direngezi etiketli mavi kitap yonetmenin ufak bir hediyesi olmus.
 2. Çok yapay, olmamış bir film. Beklentim bir çok etken dolayısıyla epey yüksekti fakat yönetmen de senarist de anlatmaya çalıştıkları konuya o kadar uzak ki hevesim kursağımda kaldı diyebilirim.

  Çelişkilerle dolu, kültürden uzak. Film fransız rivierası'nda mı, karadeniz'de mi nerede geçiyor onu bile anlamak güç. Dil, kıyafetler, ortam, atmosfer vs. varolan ve dahi eleştirilen kültürün hiç bir notasını seyirciye veremiyor.

  Genç oyuncuların hepsinin de oyunculuğu şahane, ümit vadediyorlar fakat geriye kalan her şey o kadar kötü ki bu cağnım oyunculuklar bile bu filmi kurtaramıyor.
  trailer