• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
mutant chronicles - simon hunter
23. yüzyılda geçen hikayede rea, necromutants adlı yaratıklara karşı mücadele eden ordu görevlisini oynarken, perlman da yine mutantlara karşı mücadele eden dini grubun liderini canlandıracak. malkovich ise dünyayı yöneten dev şirketlerin oluşturduğu konseyin başkanı rolünde.
 1. dostum mutant demişsin ama bunlar resmen zombi.
  değişim geçirmiş, başkalaşıma uğramış her canlıya mutant denir. bu bakımdan zombilere de mutant denilebilir tabii. ancak zombilerin kendilerine dair yaşayan ölüler kabilinden özel ismi var. bu sebeple mutant denilince aklımıza ilk önce zombiler gelmez. kaldı ki bizim oralarda göte göt derler. mutant denilince akla daha çok ne bileyim bir x men gelebilir, bir ismail yk gelebilir falan.
  gelelim filmin ana hatlarına, film tahmin edilebileceği gibi 6 kişiyle dünya kurtarmak temalı, tum dunyayi istila etmeye calisan muzmin yaratik konulu filmlerden biri.
  bunları gördükçe benim aklıma 4 kişi bir de sinekle oturduğu yerden vatan kurtaran kahvehane milliti insanları ve 10 adam 4 de el bombasıyla darbe yapmayı planlayıcıları fobisi komikliği daha gerçekçi geliyor. gerçi birisi sinema filmi, diğeri gerçek hayat diyenler çıkabilir şimdi ama hayatımızın filmden ne farkı var ki birileri bize koyup koyup izlettiriyor.
  film başarısız bir film noir türünden sayılabilir. atmosfer oldukça karanlık bir de tv ve dvd renk ve parlaklık ayarlarımın da düşük olduğunu fark edene kadar ilk yarısını el feneriyle izlemek zorunda kaldım.
  yine de fazla bir şey kaçırdığım söylenemez.
  işlenen, iki bin bilmem kaç küsür gelecek tarihinin dokusunu da tam olarak verememiş. ama gelecekte tek tip insan tek bir ülke gibi global bir emperyalizme de değinmiş.
  film iki yıl önce oynadığım quake 4 oyunu ile kurgu ve senaryo hatalarına rağmen bir çok benzerlik taşıyor. hatta film bu oyundan esinlenmiş ya da başarısız bir uyarlama.
  çünkü ortada senaryo yok. yine de sinemasal anlamda bir değeri bulunmayan bu filmi aksiyon severler uzunca bir fragman izliyormuş halet i ruhiyesiyle seyredebilir, seyrederken keyif alabilirler.