1. karşılıklı, ölümün bile ayıramadığı, insanlar arasında olan yani ilahi olmayan aşkın, iki kişinin birbirini kusursuz tamamlamasıdır. hakkında şüpheye düşürür.
 2. nedense kimseye inandirici gelmeyen-mis. bunun tamamen toplumsaldan da ote global bir kabullenme oldugunu ve sebebinin insanlarin kendini buna sartlandirmasi oldugunu dusunuyorum. sanki ask mutsuz olunca anlam kazanacakmis gibi bir garip his. karsilikli olmasina gerek yok. hani elma misali. sorun su ki biz sadece asik olmakla mutlu olamiyoruz. iki kisinin birbirini kusursuz tamamlamasi pek mumkun bir istek degil bence, bunun yerine kabullenmeyi denesek karsimizdakini mesela. gerek geleneksel ask hikayeleri gerek modern olanlar, ulke fark etmeksizin hep bir takim badireler uzerine kurulu. hikayelerdeki platonik askin, bir sebeple ayri dusmenin, garip kiskancliklarin mutsuzlugu bizi bu kabullenmeye itiyor bence; hikaye sonundaki sonsuza kadar mutlu yasadilar kismina ulasmak icin bir caba hepsi. oylece kabullensek aski; huzurlu amasiz ve amacsiz, "dunyayi guzellik kurtaracak."
 3. mutlu aşkın varlığı insanlarda ki "ben" kavramını kendi merkezlerine koymaları yüzünden yok olmaktadır.
 4. hemen hemen her ilişki bu kurama yaklasabilir fakat ömürlük olmaz; söylemek ıstediğim mutlu aşk olur fakat bu uzun sürmez. bir zaman sonra ya siz karsinizdakini değiştirmeye kalkisirsiniz ya da o sizi. bu hep böyledir mutluluk gelir geçer, alışkanlık kalir. zaten aşkin bittiginde karşılıklı saygiyi kaybetmediyseniz alışkanlıklar sayesinde ilişkiden kopmak istemiyorsunuz. saçma gelebilir, fakat gerçek.
 5. biriyle tahammüle dayalı bir ilişki kurabilmek matematiktir. aşk pollock tabloları kadar rastgele ve sanatsal olsa da sevmek tahammül ve deneme yanılma yoluyla gelişen bir direnç mekanizmasıdır. sadece mutluluk, faydacılık, duygusallık beklenirse işlem de hata olur. tam tersi de pragmatist, yorucu ve sadece alışkanlığa dönüşür. işlem mükemmel olmak zorunda değildir, en yüksek değeri bulmak alakasızdır, önemli olan doğru değere kadar işleme devam edebilmektir.
  abrek
 6. mutlu aşk tabii ki vardır.burda esas yanılgı ''tamamen mutlu aşk'' diye bir kavramın olduğunun sanılması.hepimiz biliyoruz ki tamamen mutlu bir ilişki olmayacağı gibi tamamen mutlu aşk ta yoktur.zaten olması gereken de budur benim kanaatimce.sevdiğiniz insanla kavga edeceksiniz,tartışacaksınız,üzeceksiniz,üzüleceksiniz,küseceksiniz hatta.bunları yapacaksınız ki ne kadar sevdiğinizi anlayacaksınız sevdiceğinizi.

  ayrıca aşkı bulduğunuzda inanıyorsanız fazla kurcalamayın,yaşayın gönlünüzce.mutlu olun,mutsuz olun,ağlayın,gülün,sevin,sevişin.aşk bu bi daha ne zaman gelir bilemezsiniz.
 7. aşık veysel'in tarifiyle
  "oğlan kızı sever,kavuşamaz aşk olur "
  öncelikle mutsuz aşklar da olabileceğini kabul ettiğimi söylemeliyim.yaşadığımı anlatayım
  tarif mi dersiniz orası size kalmış.
  uzun yıllar önceydi ,20 yıl olmuş..sonbaharda tanıştık,aynı işyerinde farklı birimlerde çalışanlar olarak.ilk gördüğüm günü hatırlıyorum,zaten unutamam da arada bir konuşuruz birbirimizi ilk gördüğümüz günle ilgili..sonradan anladım ki ilk görüşte aşkmış.
  ilk görüşte aşk ve mutluluk biraraya geldi
  yani mutlu aşkın varlığını gördüm.hep sevdik birbirimizi, bir de kızımız var aşkımız şimdi ailece sürüyor.neyse çok uzatmayayım günlük mutluluk biraz hayatın günlük akışı,günlerin getirdiği vs ile ilgili olarak değişkenlik gösteriyor ancak genel mutluluğumuz ve aşkımızın varlığı sürüyor.