• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar albert camus
mutlu ölüm - albert camus
"mutlu ölüm", 1930'ların sonuna doğru yazılan, ama ancak 1971 yılında yayımlanan bir roman. albert camus (1913-1960) için daha sevimli görünen "yabancı", daha önce yazdığı "mutlu ölüm"ün yayımlanmasını erteletmiş olabilir. çünkü roman sanatı, 40'lı, 50'li yıllarda daha çok romanın yapısal özelliklerine ağırlık veriyordu. bir sanat yapıtının yaratıldığı dönemde kusur sayılabilecek kimi özellikleri, daha sonra erdeme dönüşebiliyor. albert camus'nün ölümünden on bir yıl sonra günışığına çıkan bu romanını günümüzde öne çıkaran en önemli özellik, onun "romansı" oluşudur. "mutlu ölüm", yaratıcısı albert camus'ye otuz yıl sonra başkaldırmış ve özgürlüğüne kavuşmuştur. bu roman, hem çağdaş bir yapıt, hem yazar-yapıt-okur ilişkisinin göz kamaştırıcı bir tanığıdır. (dr.com.tr'den alınmıştır)
 1. albert camus'nün okuduğum en depresif romanı. kitabı 18 gibi ilginç bir yaşta okumuş olmam onu tekrar okumam gerektiğini düşündürmüyor değil. yıllar yıllar evvelden aklımda kalanlara gelecek olursam:

  !---- spoiler ----!

  kitap iki bölümden oluşuyor. ilk bölümde kahramanımız sakat bir arkadaşını onun isteği üzerine para karşılığında öldürerek hem arkadaşını mutlu ediyor hem de kendisini mutlu edebilecek zamanı sağlayacak paraya çalışmadan sahip oluyor. ardından kitabın ikinci bölümünde eline geçen parayla orta avrupa'yı trenle geziyor. allah'ım insanın yalnızlığını sanırsam en etkili bir şekilde bu romanda okudum. o tren yolculukları ve sokaklarda boş beleş bir şekilde gezinmesi, tanımadığı, bilmediği kafelerde ve restoranlarda akşam yemeklerini yemesi kabus gibi gelmişti bana. ardından kahramanın yolculuğu bitince de gerisin geri cezayir'e taşınıyor ve ben de en sonunda kahramanın mutluluğa ulaşığını hayal etmekle kalıyorum.

  !---- spoiler ----!