• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
Yazar oscar wilde
mutlu prens - oscar wilde
"bu çok bencilce bir neden." dedi roket öfkeyle. "mutlu olmaya ne hakkın var? diğerlerini de düşünmelisin. aslında beni düşünmelisin. ben her zaman kendimi düşünürüm ve başkalarından da aynı şeyi yapmalarını beklerim. sempati denen şey budur." (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. ... 'onu tanımıyorsun bile' diye homurdandı yıldızlı maytap. 'onu tanıdığımı söylemedim.' diye karşılık verdi fişek. 'tanısaydım zaten arkadaşı olamazdım. arkadaşlarını tanımak çok tehlikeli bir şeydir.'...
 2. okuduğum en iyi kitaplardan biridir. çocuklara ve büyüklere okutulması gereken türden bir kitap. hiç unutmayacağım bir cümle geçer bu kitapta.

  !---- spoiler ----!

  bütün akıllı adamları okudum. felsefenin tüm sırlarını çözdüm ama yine de kırmızı bir gülün yokluğu yüreğimi yakıyor.

  !---- spoiler ----!

  insan olmayı anlatıyor bu söz. wilde'ın hayatın sırrı alman felsefesinde değildir sözü ile daha da anlamlı oluyor. insan gönüldür. "sen düşünceden ibaretsin, gül düşünürsen gülistan, diken düşünürsen dikenlik olursun." diyen mevlana geliyor aklıma. bırak varsayımları bir kenara, gönlüne sor. nedenler her ne ise sonuca etki etmiyor. bilmek hiçbir şeyi çözmüyor.