• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.67)
mutluluk - zülfü livaneli
barnes & noble büyük yazar ödülü / 2007

harika bir roman!
theo angelopoulos

meryem: van gölü kıyısındaki bir kasabada, allah'ın kendisini sevmesinden başka bir şey beklemeyen 17 yaşında bir kız.

prof. dr. irfan kurudal: istanbullu tanınmış bir aydın. hayattan hiçbir beklentisi kalmamış. sahip olduğu her şeyi geride bırakarak, teknesiyle amaçsız bir ege yolculuğuna çıkıyor.

cemal: gabar dağları'nda pkk peşinde koşmuş bir komando. askerliğini bitirip eve döndüğünde ömrünün en zor göreviyle karşı karşıya kalıyor: ailenin yüzkarası amca kızını töre gereği öldürmesi gerekiyor.

her biri mutluluğu arayan meryem, irfan ve cemal, kendilerinin, birbirlerinin ve ülkenin ruhunun derinlerine doğru çalkantılı bir yolculuğa çıkıyorlar. peki, onları neler bekliyor?
  1. bu kitapta iki esas tema vardır: terör ile törenin karanlığı ve bilimin, bilginin aydınlığı. karanlıkta kalan iki karakter meryem ile cemal'i, bilginin aydınlığındaki irfan'ın kurtarması üzerine kurulmuştur. fakat bu basit denklem kitabı çözmek ve çözümlemek için yeterli kalmayacaktır.

    amcası tarafından tecavüze uğramış bir çocuğun hayata tutunmasının ve hayatı öğrenmesinin hikayesi bu. zülfü livaneli hepimizin içindeki bir hikayeyi anlatmış bize, okuyanların unutamayacağı şekilde.