• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
mutluluk üzerine çeşitlemeler - daniel gilbert
hayatlarımızın büyük gizemlerinden birine dair polisiye bir roman..

neden âşıklar ihanet eden bir sevgiliyi kirli tabakları lavaboda bırakan bir sevgiliden daha çabuk bağışlar?

neden gören insanlar kör olmaktan korunmak için, kör insanların görme yetisine tekrar kavuşmak için ödediklerinden daha fazla para ödemeye hazırdır?

neden hastalar uzun tıbbi işlemleri, kısa olanlardan daha az acı verici olarak hatırlar?

neden ev satanlar, ev alıcısı olsalar ödemeyi akıllarından geçirmeyecekleri fiyatlar talep ederler?

neden alışveriş yapanlar, paralarını geri alamadıklarında daha mutlu olurlar?

neden bir şarkıyı dinlerken başka bir şarkıyı hatırlayamayız?

neden marketteki kuyruk hep biz ona katıldığımız anda yavaşlar?

mutluluk üzerine çeşitlemeler nasıl mutlu olunacağını anlatan kişisel gelişim kitaplarından değil. o tür kitaplardan birini okuyup, yine de kendinizi çok mutsuz hissettiyseniz, nedenini anlamak için her zaman bu kitaba dönebilirsiniz.

bu kitap iki bin yıldır birçok düşünürün üzerine kafa patlattığı bir bilmece hakkında.

neden yıllar sonra sevgili seçimimizi eleştiriyor, mesleki ilerleme stratejilerimizden pişmanlık duyuyor, yaptırmak için can attığımız dövmeleri sildirmek için onca para ödüyoruz?

problem onlarda mı? yoksa bizde mi?

bilim insanları, filozoflar ve hatta cerrahlar dahi tek bir noktayı işaret ediyor: hayal gücümüz, yani gelecekteki bizleri simule etme yeteneğimiz ne kadar etkileyici olursa olsun, kusursuzluktan çok uzak. öyleyse, seçim yapan kişi ne yapacak?

hayatlarımızın büyük gizemlerine dair adeta psikolojik bir polisiye roman olan mutluluk üzerine çeşitlemeler, zihnimizdeki kör noktaları sergilemekle kalmıyor, aynı zamanda bizi tökezleten unsurların pratik çözümlerini sunuyor.

harvard üniversitesi'nde psikoloji profesörü olan yazar daniel gilbert; hayatın sırları ve yaşama becerimiz hakkında, şimdiye dek yazılmış en yakası açılmadık satırları bizlerle paylaşıyor. okumak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat!

'mutluluk üzerine çeşitlemeler'de daniel gilbert, zihnimizin tuhaflıklarıyla ilgili zeki fikirlerini bizlerle paylaşıp, çok hoş ve cazip yollarla bizleri mutluluğa yöneltiyor. bu kitaba takılırsanız, bol miktarda neşeyi garantilersiniz.'

-daniel goleman, duygusal zekâ'nın yazarı-

'sizi neyin mutlu ettiğini bildiğinizi mi düşünüyorsunuz? bu kitap kesinlikle harika. zihnin çalışma tarzıyla ilgili en derin inançlarınızı tuzla buz edecek.'

-steveb d. levitt, freakonomics'in yazarı-

'hayatlarımızın büyük gizemlerinden birine dair psikolojik bir polisiye roman. okumanız lazım. bana güvenin.'

idefix
  1. harvardlı bir psikolog olmasının yarattığı olumlu önyargının ötesinde gerçekten de şapka çıkartılacak bir kitap yazmıştır. insanın kendi içerisinde bile büyük çelişkilere düştüğü mutluluk konusunda böylesine cevapları içeren ve ufku iki katına çıkartan şaheser.