• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
mutsuz olmak - wilhelm schmid
insanların, sürekli mutlu olmaları gerektiğine inandırıldığı bir çağda yaşıyoruz. gazeteler, kitaplar, ilan panoları, reklam spotları mutluluk üzerine söylenebilecek her şeyi tüketmiş halde... mutlu olmak bir görev, ödev gibi algılanır oldu ve bu algı, tek başına, kişiler üstünde önemli bir stres kaynağı haline geldi. adeta "mutluluk diktatörlüğü"nün tahakkümü altında yaşamaya başladık. wilhelm schmid mutluluğa gereğinden fazla anlam yüklendiğini söylüyor ve kitabında mutsuzluktan yana pozisyon alıyor.

durup durup patlak veren mutluluk histerisinin sebepleri nelerdir? hemen her gün farklı kanallarda rastladığımız mutluluk formülleri bizi gerçekte nasıl etkiliyor? mutlu olmaya "çalışmak" acaba bireyleri ve toplumu daha mı mutsuz ediyor? başarılı olmak, mutlu bir yaşamın olmazsa olmazı mıdır? güzel ve anlamlı bir hayat sürmek ne demektir? mutsuzluk, yaklaştığını fark ettiğimiz anda kaçmamız gereken modern bir veba mıdır? mutsuzlukla baş etmek, hayatımızı ve kişiliğimizi nasıl zenginleştirir? kitapları dünya çapında on beş dile çevrilen felsefeci ve "mutluluk araştırmacısı" wilhelm schmid, mutsuz olmak'ta okurları iniş ve çıkışlarıyla hayatı bir bütün olarak kabul etmeye yüreklendirirken, karşılığında doyurucu ve anlamlı bir yaşam vaat ediyor.
(tanıtım bülteninden)
 1. kitabın savunduğu düşünce, "neden mutlu olmak zorunda hissedelim?"

  kulağa biraz zorlama ve iddialı gelebilir. ancak mutlu olmak kadar mutsuz olmak da olağandır ve insan içindir. bırak diyor kitap, mutsuzluktan çıkmak için bu kadar çabalama, hayatta bu da var; bunu da yaşa, hem de hakkıyla yaşa!

  tanılı veya tanısız depresyon hastalarının bakışı bir parça olsun değiştirebilir.
  evet çılgınca gelebilir; ancak mantıklı noktaları var. hak vereceksiniz