muzaffer buyrukçu

Kimdir?

muzaffer buyrukçu (1 şubat 1928, niğde, fertek - 26 ağustos 2006, istanbul), türk edebiyatı hikâye, roman ve günlük yazarı.

buyrukçu bir yaşındayken, ailesi yalova'ya yerleşti. yalova'nın koruköy ilkokulu'nda, istanbul'da yenikapı ortaokulu'nda, bir süre pertevniyal lisesi'nde okudu. aşçılık, sütçü yamaklığı, kunduracı çıraklığı, gazetecilik, inşaat işçiliği, fresecilik, pedalcılık kalorifercilik, kâtiplik ve istanbul toprak mahsulleri ofisi'nde memurluk yaptı (1950-1970). sanat hayatına, 1945'te kapıcı olarak çalıştığı son telgraf'ta yayımlanan öyküleriyle başlayan muzaffer buyrukçu korkunun parmakları (1958 dost dergisi birincisi), kuyularda (otağ dergisi 1962 birincisi) bulanık resimler'le 1962 türk dil kurumu öykü ödülü'nü, kavga ile de 1968 sait faik armağanı'nı kazandı. yüzün yarısı gece ile de haldun taner öykü ödülü ve yunus nadi öykü armağanı de aldı. edebiyat dergilerine geçişi ise 1953 başlarındadır. konularını istanbul'un kenar mahallelerinde yaşayan dar gelirli ailelerin dertli,çekişmeli hayatlarından alan buyrukçu'nun yaşarken 21 öykü,10 günlük ve 8 roman olmak üzere toplam 39 kitabı basıldı. son zamanlarında akciğer yetmezliği çeken buyrukçu, 26 ağustos 2006 günü istanbul gaziosmanpaşa'daki evinde hayatını kaybetti. ölümünden uzun yıllar sonra "hayallerin en uzun ve en hızlı atları" adlı yayımlanmamış bir uzun öyküsü ile ve yayınevi tarafından yayımlandı (2015).
  1. bütün öykülerinin kırmızı kedi yayınları tarafından tekrar basılmakta olduğunu öğrenmemle seviçten dört köşe olduğum mutlaka okunası edebiyatçı ve şair. kırmızı kediye bu kıyıda köşede kalmış edebiyatçıyı unutturmadıkları için kocaman teşekkürler.