muzaffer oruçoğlu

Kimdir?

muzaffer oruçoğlu (d. 18 mart 1947), 68 kuşağı önderlerinden yazar ve ressam.

18 mart 1947'de kars'ın büyük zavot (boğatepe) köyünde doğdu. köyünde ilkokul olmadığı için ilkokulun ilk üç yılını komşu köyün (küçük zavot) okulunda, bir yılını kendi köyünde, son yılını da kars'ta okudu. kars orta okulu'nu bitirdikten sonra, öğretmen okulu sınavlarını kazanarak rize öğretmen okulu'na, iki yıl sonra da istanbul çapa yüksek öğretmen okulu'na gitti. bu yatılı okulun hazırlık lisesini bitirerek fen fakültesi matematik astronomi bölümüne girdi.

1969, 1970 ve 1973'de istanbul'da yakalandı ve ömürboyu hapse mahkûm edildi. günlerini şiir ve roman yazarak geçirdi. türkiye komünist partisi/marksist-leninist adlı örgütün kurucusu olmaktan ve değişik zamanlardaki silahlı eylemlerinden dolayı 13 yıl 4 ay hapiste kaldıktan sonra askere gönderildi. askerden 40 gün sonra, mayıs 1986’da yunanistan'a kaçtı. fransa'da iltica etti. yeniden roman yazmaya ve resim yapmaya başladı. çeşitli dergilerde ve çeşitli konularda makaleleri yayınlandı.

1988'de evlenerek avustralya’ya yerleşti. bu kıtada ilkin iki yıllık resim ve heykel kolejini (northern melbourne institute of tafe, greensborough) bitirdi. daha sonra royal melbourne teknoloji enstitüsü'ne bağlı kamu sanatı bölümünde üç yıl resim ve heykel eğitimi yaptı.

şimdiye kadar toplam altı ülkede 40'tan fazla kişisel resim sergisi açtı. 13'ü roman, 7'si şiir, 2'si masal olmak üzere 28 kitabı yayımlandı. halen roman yazmakla meşgul olmakta, devrimci demokrasi gazeteside köşe yazarlığı yapmakta ve avustralya'da yaşamaktadır.

tohum en bilinen ve en gözde romanıdır. romandaki "azeroğlu" karakteriyle kendini anlatmıştır.


kaynak: wikipedia
  1. 68 kuşağı devrimci önderlerinden tkp-ml kurucu kadrolarından ve ilk gerilla ekibinden tohum gibi süper bir kitabın yazarı. ayrıca gül demir ve çığlık,mengene,newroz,dersim gibi romanları da okunmalı.
  2. (bkz: çıplak ve özgür) adlı hoş bir romanın yazarı. ressam ve heykeltıraştır aynı zamanda. avustralya'ya kaçmış, bir daha dönmemiştir.deneme, makale ve şiir de yazmaktadır.hayata sanatla tutunmaya devam etmektedir.
    kahve