• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar eric faye
nagazaki - eric faye
nagazaki'nin banliyösünde yalnız yaşayan shimura-san'ın düzenli hayatı bir gün tuhaf bir biçimde değişir; evinde nesneler, esrarengiz bir şekilde yer değiştirip yiyecekler kayboluyordur. bu bir hayaletin işi midir yoksa shimura-san'ın sanrısı mı? gerçek, gizlenmiş bir kamera sayesinde ortaya çıkar.yaşanmış bir olaydan esinlenen, fransız akademisi büyük roman ödülü'nü kazanmış nagazaki, üzerine japonya tarihinin gölgesinin düştüğü ve suçluluk, utanç, yalnızlık, pişmanlık temalarını harmanlayan küçük ancak çarpıcı bir anlatı…(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. sel yayıncılıktan çıkan eric faye romanı.dur bi bakim ilk sayfalarina diyip hemencecik bitirdigim ilginç konulu sade ve akıcı ilerleyen bi kitaptı.
  !---- spoiler ----!

  kriz insanları biraz daha yanlızlaştırıyor.konuşmalarda bu kadar çok geçen 'biz'in anlamı nedir? 'biz' ölüyor.bir ateş etrafında toplanmak yerine, 'ben'ler kendilerini kapatıp birbirlerini gözetlemeye başlıyorlar.herkes durumunun komşusununkinden daha iyi olduğunu zannediyor ve muhtemelen de insanlığın sonu bu.

  !---- spoiler ----!
 2. kitapta yazdığına göre gerçek bir olaydan esinlenilerek yazılmış incecik ama etkileyici bir kitap. insan kendini her iki karakterin yerine de koyabiliyor. olayın çok ürkütücü bir tarafı olmasının yanında bi taraftan da çok iç parçalayıcı. sevgi, merhamet, çaresizlik, yalnızlık, korku, vicdan azabı gibi pek çok duygu birbirine karışıyor kısacık hikayede. güvenlik duygusunun çok ciddi bir şekilde zedelenmesinin yerini ağır bir yalnızlığa bırakmasını izlemek de oldukça ilginçti.