namık kemal

Kimdir?

namık kemal (d. 21 aralık 1840, tekirdağ - ö. 2 aralık 1888, sakız adası), türk milliyetçiliğinin öncülerinden, genç osmanlı hareketi mensubu yazar, gazeteci, devlet adamı ve şairdir.
oyunları
vatan yahut silistre
gülnihal (1875)
âkif bey
zavallı çocuk (1873)
kara belâ
celâleddin harzemşah

romanları
intibah (1876)
cezmi (1880)

tarih konulu eserleri
bârika-i zafer
devr-i istîlâ
evrâk-ı perîşân serisi (1872)
silistre muhâsarası (1873)
kanije (1874)
osmanlı tarihi medhali (1888)

edebi tenkitleri
bahar-ı daniş (1874)
terceme-i hâl-i nevruz bey (1875)
mukaddeme-i celal (1888)
tahrîb-i harabat
 1. tahrib-i harabat olan eserini ziya paşa'ya karşı yazmıştır. ziya paşa'nın harabat adlı eserinde eski edebiyatı savunan duruşuna karşın namık kemal tahrib-i harabat'ı yazmıştır. tanzimat dönemin önde gelen şairlerinden olup tevfik fikret gibi şairlerin hayranlık duyduğu muhterem bir kişidir. ayrıca cezmi adlı eseri ilk tarihi roman özelliğini taşır.

  felek her türlü esbab-ı cefasını toplasın gelsin
  dönersem kahpeyim bir millet yolunda azimetten
 2. "edebiyatsız millet dilsiz insan gibidir.” demiştir. pek de güzel demiş..
 3. atatürk ün de ilham aldığı insan denilince heves edip bir romanını okuyaym dedim, intibahı aldım. yetersiz bir dili vardı. batıya uygun eser yazmak adına ve tespit kaygısıyla bocalamış, salla pati bir iş çıkartmış. acaba sadece şiir mi yazsaymış?
 4. 19. yüzyıl da yaşamış vatan sevgisi ön plana çıkan bir şair.

  ölürsem görmeden millette ümit ettiğim feyzi
  yazılsın seng-i kabrimde vatan mahzun ben mahzun


  görüp ahkâm-ı asrı münharif sıdk u selâmetten
  çekildik izzet ü ikbal ile bâb-ı hükûmetten
 5. "ne mümkün zulm ile bidâd ile imhâ-yı hürriyet”
 6. intibah ilk 30 sayfa çimene tasvir kalanida basit dil. cezmi benden çok uzak bir başladı hemen tarih geçiştirme hazırlama yok bir bakın yani
 7. senelerce "sanat nasil olur da herhangi bir seye, hem de halka erismek icin bir vasita olarak kullanilabilir?" diyerek hor gordum onu. asil sorun da buymus, anlayamamisim. namik kemal, camurlarin icinde debelenen, yasamaktan hicap duyan insanlari ellerinden tutup o cukurdan cikarmis, haysiyetlerini, ruhlarini bahsetmis tekrar, gorememisim. vatana dort bir yandan yonelen hucumlara karsi dimdik, vakarla durmus; oyle bir durus ki bu, onun izinden giden, biyiklari yeni terlemis delikanlilar, duvel-i muazzama ile gogus gogse dovusmus, hic cekinmeden canlarini istikbal ugruna vermis, daglarda, collerde, kan, ter, ates, duman icinde, belki bosuna, carpisip durmuslar. ben tarihteki "kemal"lere baka baka namik kemal'in "ne" oldugunu bildim.
 8. şair

  "zalim olsa ne rütbe bî pervâ
  yine bünyâd-ı zulmü biz yıkarız
  merkez-i hâke atsalar da bizi
  küre-i arzı patlatır çıkarız"