1. "nano" yunancadan gelir ve cüce anlamını taşır. nanometre (nm) metrenin milyarda biri kadar bir uzunluğa tekabül eder. daha kolay anlaşılabilmesi için nano birimi dünya ile futbol topunu karşılaştırarak daha iyi anlayabiliriz.

  nanoteknolojiyi insanoğlunun hayallerinin ve öngörüsünün ulaşabildiği en üst nokta olarak tanımlardım, zira nanoteknoloji hayallerdeki gibi çalışırsa insanoğluna maddeye hükmetme gücü verecek.

  daha önce evrim yazımda bahsetmiştim.insanoğlu maddeye hükmetmeye başladı diye.şimdilik sadece belirli yollarla elementleri ve formları değiştirebiliyoruz,nanoteknolojiye ulaştığımızda ise maddenin efendisi olacağız.

  bildiğiniz gibi kömür ve elmasın yapı taşı karbon, nanoteknoloji ile kömürden elmas yapmak ise nano saniye.

  biz ol diyeceğiz oda olacak..

  peki atomik seviyede madde değişimi bizim tam olarak ne işimize yarayacak?

  -savaş teknikleri
  dünyanın şimdiye kadar görmediği silahlar ortaya çıkacak.nanoteknolojiye sahip devletlerin yaptığı savaşlarda binalar havaya uçmayacak çevreye zarar gelmeyecek.sadece yok etmek istediklerini atomik seviyede doğruluk oranı ile yok edecekler.Savaş alanındaki bir tankı düşünün tonlarca zırha sahip,zırhın yapısında yüzlerce farklı element ,alışım. işte o zırha atomik seviyede müdahale edilip atomik seviyede zırhı zırh yapan özellikleri, element bağları değiştirilebiliyor.bunun sonucunda 80 tonluk bir zırha sahip tankın peynir ile aynı kıvama gelmesi bir kaç nano saniye alıyor. diğer savaş oyuncaklarına neler yapabileceğinizi sizin hayal gücünüze bırakıyorum.

  -sağlık
  insanoğlunun bildiği tüm hastalıklar son bulacak.kanserli bir hasta sadece bir tablet ilaç alarak bütün kanserli hücrelerinden kurtulabilecek.önceden programlanan nanoteknoloji ürünü robotlar insan vücudunda cirit atacak, en ufak sağlık probleminizde müdahale ederek sizi eski halinize getirecekler.kopan vücut parçaları artık bir problem teşkil etmeyecek.

  -eğitim
  öğrenmek ve hatırlamak için hafızamızı ya da zekamızı kullanmak zorunda kalmayacağız, zira insanların beynin de bulunan nanoteknoloji sinaptik bağlarla bizim devamlı online kalmamızı sağlayacak. Nasıl Öğreniriz?

  -ulaşım
  bir maddenin bir yerden başka bir yere taşınması için artık enerjiye ihtiyaç olmayacak.ulaşım araçlarında sürtünme kuvveti tarih olacak,siz nasıl bir seyahat hayal edebiliyorsanız onu yaşayacaksınız. bu teknoloji sayesinde bir üst basamak olan "ışınlanma" nın kapıları açılacak.

  -ekonomi
  bildiğimiz tüm ekonomik değerler, ekonomik değerini kaybedecek.herkes altın ya da elmas oluşturabilecek, para basabilecek. Dolayısı para ile pulla işimiz kalmayacak. para yerine insanlar varlıklarına göre nanomadde sahibi olabilecekler. çok varlıklı insanlarda çok nanomadde olacak ve istedikleri kadar yapı, silah, ilaç yapabilecek. az varlıklı insanlar hali ile az nanomadde sahibi olacak ve yine ay sonunu zor getirecekler.

  nanoteknoloji genel kanının aksine mevcut kullandığımız teknolojileri atomik ölçüde küçültülmesi değildir. 500.000 TB'lık bir flash disk, kuranı kerimin 1 cm'ye yazılması, dünyanın en küçük türk bayrağının (100 nm eninde ) olması nanoteknolojiyi tanımlamaz, nanoteknoloji boyut küçültme işlemi değil, atom değiştirme işlemidir, zira 100 gr nanomadde ile ister flash disk ister bayrak yaparsın ve bunları aynı nanomaddeyi atomik seviye değiştirerek yaparsın.

  buradaki altın anahtar şu,
  insanoğlunun belirlediği tüm ölçüm sistemleri sallamasyon 1 metrenin ne kadar uzunluğa sahip olacağını biz belirledik yada 1 kilogramın ne kadar ağırlığa sahip olacağını büyüklük, genişlik, uzunluk, hacim tamamen göreceli.

  yukarıda bahsetmiştim 1 nanometre dünyanın futbol topuna oranı kadar diye, dünyanın da evrene oranı bir futbol topu kadar yani 1 nm. dolayısı ile ölçek olarak evreni baz aldığımızda zaten insanoğlunun tüm varlığı ve mevcudiyeti sadece 1 nm nin içinde...
  bu açıdan baktığımızda ise önümüze yeni bir ufuk açılıyor o zaman kendi imalatımız 1 nm'nin içine bir dünya sığdırabiliriz, aynen bizim şu an içine sığdığımız gibi.

  nanoteknoloji ve sınırları kayış kopartacak cinsten, neyse ki bizim ömrümüz yukarıda anlattıklarımı görmemize yetmeyecek de kayış koparmak zorunda kalmayacağız.

  sonuç olarak nanoteknoloji insan ırkını tanrıya bir adım daha yaklaştıracak ve nihayetin de tanrıyı gerçek anlamda bulmasını sağlayacaktır.