1. 15 ağustos 1769, korsika – ö. 5 mayıs 1821 yılları arasında yaşamış fransız asker ve devlet adamı.
  ilgilisi çok daha detaylı malumat verecektir elbette ancak ben kendisi hakkında edebi yansımasından bir detay vereceğim.;
  anatole france'nin oldukça müstehzi bir uslüpla kaleme aldığı ve alegorik taşlamaların bolca yapıldığı penguenler adası isimli eserinde djambi adında malezyalı genç bir mihrace gezginin yolu, savaştan çıkmışa benzeyen yıkıntılar içerisinde, bakımsız, tarlaları ekilmemiş, sokaklarında eski üniformalar ve madalyalarla gezinen sakat ve yaşlı insanların yaşadığı bir ülkeye düşer.
  yıkıntı içindeki ülkenin yine yıkıntı içindeki başkentinin her yanı bir adamın anısına ve onuruna dikilen heykellerle, yontularla, dikili taşlarla bezeledir.
  bu yabancı gezgin şehirde dolaşmaya devam ederken bir askerin dikkatini çeker. bu asker gezginin rehberi olur ve gezgin askere heykelleri dikilen şatafatlı bu adamın kim olduğunu sorar. asker gezgine, trinco isimli bu adamın ülkelerinin ve dünyanın gelmiş geçmiş en büyük lideri olduğunu, trincodan önce mevcut topraklarına iki ada da dahilken, trinco'nun yaptığı fetih ve kazandığı zaferlerle ülkelerinin bayrağını afrika çöllerinden, kutup buzullarına kadar genişlettiğini her fethettiği yerin yerlilerini devasa ordusuna kattığını ve bu zaferleri 30 yıl boyunca neredeyse dünyanın yarısını hakimeyitine alarak ülkesini ve insanlarını bu şan ve onurla gururlandırdığını anlatır. asker, bu 30 yıllık süreçten sonra trinco'nun kazandığı yerleri onurlu bir şekilde birbir kaybettiğini., trinco öncesi ülkesinin sahip olduğu iki adayı bile vermek zorunda kaldıklarını, trinco tahttan indiğinde ülkede sadece kambur ve topalların kaldığını işte kendilerinin de bu kalanların çocukları olduklarını yine gururla anlatır.
  asker için önemli olan trinco'nun toplumlarına verdiği şan ve onurdur.
  bunun üzerine gezgin; "ama bunu çok pahalıya ödemişsiniz" der.
  asker de şu cevabı verir; "şan ve onur asla ucuza gitmez"

  not: hikayede bahsi geçen trinco esasında napoleon'dur.
 2. carl von clausewitz'in ii.friedrich'le beraber en sevdiği komutan.hakkında yanlış bilenenlerden bir tanesi boynunun kısa olmasıdır lakin yaşadığı dönemin fransız erkek boy ortalamasının üstündedir kendisi.ama benim daha çok ilgimi çeken fransızlardan böyle bir komutanın çıkması.fransızlar bana her zaman için narin erkekler olarak gelmişlerdir nedense*
 3. "no money, no honey" sözüyle tarihe geçmiş, büyük finans uzmanı!