• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.74)
narcos
pablo escobar'ın hayatını konu edinen netflix dizisi narcos'un 10 bölümlük ilk sezonu 28 ağustos 2015'de yayınlandı.
 1. caer
 2. cidden güzel bir dizi olmuş. özellikle film akarken aralara serpiştirilmiş olan "gerçek" görüntüler ve film uyumu harika. bunun yanısıra abd nin ülkeler üzerinde nasıl bir baskı kurduğu ve ülkelerin iç işlerine karışmak konusunda ne kadar küstah olduğu da gayet iyi bi şekilde yansıtılmış. izleyin izlettirin efenim.
 3. introsunda 02.38 sularında gözüken kadın istesin evi arabayı üstüne yapayım

  !---- spoiler ----!

  pablo escobar'ın kızı için 2 milon doları yakıcağı bölümü iple çekiyorum

  !---- spoiler ----!
 4. amerikan dizisi diye herkesi ingilizce konuşturmayarak çok iyi yapmış dizi, hatta dizi bildiğiniz ispanyolca olmuş.

  tabi daha ilk bölümü izledim, haftada 1-2 bölüm izleyerek takip etmeyi düşünüyorum.
 5. henüz iki bölümünü izlediğim dizi. ilk iki bölüm itibarı ile olaylar çok hızlı gelişiyor. tek sıkıntısı o sanırım.

  dizide belgesel havası da hakim.

  gerçek görüntülerle, anlatıcı faktörüyle ve tejksedo'nun değindiği gibi, herkesin ingilizce konuşturulmaması çok iyi olmuş diyebilirim.

  çatışma atmosferleri de bir o kadar harika, efsane olmaya aday bir yapım.

  introsu ayrı bir güzellik...

  edit: dizinin ilk sezonunu bitirdim. son yılların en iyisi...
 6. konusu, müzikleri, oyunculuklar son derece güzel. hem dizi izleme zevki hemde belgesel öğreticiliği var. ama anladığım kadarıyla ilk sezonunda escobar'ın hayatının yaklaşık 15 senelik bölümünü işlediler ve geriye bir kaç sene kaldı. yani uzun soluklu bir dizi olmayacak gibi. böyle giderse sanırım maksimum 3. sezon final yapacak.
 7. güzel kurgusu, oyunculuğu ve müzikleriyle tavsiye edilebilecek diziler arasında ama dizideki tek problem çok fazla aksiyon olmaması.
 8. abi şöyle giriş yaparsan diziye; "there is a reason magical realism was born in colombia," pozitif önyargıyla yaklaşırım doğal olarak. halbuki cümle tam olarak doğru sayılmaz, cümleyi latin amerika ülkeleriyle genellemek elzem gibi.

  dizinin ilk bölümünden itibaren kolombiyalıların gringolara karşı karakteristik bir duruşları söz konusu, "sonra siz bizi kurtaracaksınız, öyle mi?"

  buradaki ince gönderme amerika'nın dünyaya, başta sinema endüstrisi olmak üzere yaydığı auraya karşı bir tepki içermesi bakımından önemli. evet amerikalılar kendi çıkarlarını gözetme açısından escobar'a karşı cephe alıyorlar fakat dizinin genelinde asıl mücadeleyi veren kolombiyalı siyasiler ve polisler oluyor. neticede bu bir cephe savaşı değil daha çok psikolojik bir savaş. özellikle escobar'ın sınırsız kaynaklarıyla koca ülkeye saçtığı terör eylemlerinin devlet başkanında yarattığı baskı ve escobar'ın tüm maddi kaynağına rağmen karşı karşıya olduğu zaruri bir münzevilik söz konusu. burada tüm iticiliğiyle amerikalı narkotik ajanımız sadece romantik bir kahraman rolü kazanabiliyor. annesi öldürülen bebeği evlatlık edinmek gibi kurgusal bir ranttan amerikalı polisimiz rol kapıyor. fakat ajanımız örümcek hisleriyle siyasilere de destek sunmakta gayet başarılı başarılı oluyor. tehdit hissedip çelik yelek verdiği politikacı öldürülüyor çelik yeleği giymediği anlaşılıyor, sonra uçak patlamasından hemen önce örümcek hisleri devreye girip devlet başkanını uçağa binmekten alıkoyuyor. fakat bölümler ilerledikçe polislerin mücadelesinin uyuşturucu akışını durdurmak değil yalnızca escobar'ı devirmek olduğunu görüyoruz. her ne kadar bizim iktidarsız amerikalı ajanımız escobar'ın rakibine "escobar'dan sonra senin peşindeyim" gibi kaypak bir uyarı sunsa da bu uyarı kendi içinde milyonlarca atoma bölünüyor.

  dizideki amerika kısmında senaryo işleyişinden kaynaklanan bir yetersizlik söz konusu. amerikalı zibidi dışında oyunculuklar gayet başarılı. fakat asıl aksaklık escobar'ın elde ettiği güce koşusu o kadar hızlı oluyor ki ne ortakları arasındaki potansiyel rakiplerini ne ara sindiriyor hiç fark etmiyorsunuz. özellikle gustavo'nun kaybı dizide escobar'ın düşüşünün en büyük simgesi oluyor.

  latin amerika ile ilgili ne olursa olsun takip ederim genelde kendimi sorgulamama neden olmuyor hiç biri de. escobar'ın romantikleştirilmesi ise gayet doğal zira escobar'ın hedef haline gelmesinin ana nedeni narin ismiyle devlet adını taşıyan terör örgütlerinin planlarına sekte vurması.
 9. iki gün üst üste iki birbirini tanımayan arkadaşım "narcos çok güzel dizi olm kesin izleyin pablo adam uf bilmem ne harika süper." konuşmasını dört saate yakın süre yaptığı için diziden o kadar soğudum ki güzel bir dizi olduğuna inanıyorum lakin nasıl şartlandıysam artık bir türlü kendimi izlemeye ikna edemiyorum.
  bozuk
 10. keşke konuları bu kadar hızlı işlememiş olsalardı dediğim dizi. bizde tadını çıkara çıkara izleseydik. tek sezonluk çekilmesi düşünülünce en başta, 15 senesini izledik neredeyse. hem birden tükettik hem de geriye ne kadar zaman kaldı ki, ne anlatacaklar diyorum.

  dizi zaman zaman duygu çelişkilerine düşürüyor. yaptığı iyi niyetli şeyler bile escobar'ın yanlışları olduğu gerçeğini değiştirmezken, insanın doğasında siyah tarafı var olduğu kadar beyaz tarafı da var dedirtiyor.

  bir an önce başlasın ikinci sezon, biz de hem escobar'la hasret giderelim hem de medellin'in güzelliklerine doyalım biraz daha.

  ve son olarak pedro pascal'ın da dizi de olması benim için mükemmel ötesi.