• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.90)
naruto
naruto, içine hapsedilmiş kyubii (9 kuyruklu efsanevi tilki) yüzünden konoha halkı tarafından yaratık olarak görülüp kenara itilmiş bir çocuktur. naruto'nun bütün hedefi ninja akademisini bitirip, hokage olmaktır.

akademi'nin ilk bölümünü bitirip genin olarak mezun olan naruto, arkadaşları sakura ve sasuke ile chunin olabilmek için yeni eğitimlerine başlarlar.

yaramaz ve bir o kadar heyecanlı bir kişiliğe sahip olan naruto, içindeki kyuubinin gücünü yavaş yavaş öğrenecektir.
 1. anime mangadan uyarlamadır genelde filler bölümlerin konudan alakasızlığı ve sıkıcılığıyla bilinir.
  bölümleri yavaş işleyen evreni büyük bir seri.
  devam serisi olan naruto shippuden'le beraber toplam bölüm sayısı 600'ü geçmiştir.
 2. !---- spoiler ----!

  edo tensei çıkınca bozmuş olan seridir. hangimiz bayıla bayıla izlemedik o orochimaru'nun olduğu bölümleri.

  !---- spoiler ----!
 3. yolcu
 4. izlemeden önce filler bölümler öğrenilip ona göre izlenmesi gereken anime. gerçek bir anime izleyicisinin illa izlediği, arada bir ne var ne yok diye bakanların ise hiç başlamaması gerektiği türden. zira bezdirir tsubasa misali uzun uzun konuşulan ve totalde çok ilerlemeyen bölümleriyle. bir de naruto'nun kararlılık abidesi olduğunu gösteren konuşmaları vardır ki ana babadan nasihat dinlemek gibidir.
 5. başta zevkle izlediğim,bitirdikten sonra zaman kaybetmeden shippuudene devam ettiğim,verdikler iki sezonluk (bkz: filler) sonucu sıkılıp bıraktığım dev anime.
 6. güzel başlangıç, kötü ilerleyiş ve en önemlisi de kötü işleyiş. ilk serideki ana karakterin her bölümde "küçükken çok yalnızdım, insanlar hep beni dışlıyorlardı" diye konuşmalarından bıkıyor insan. o kadar güçlü olarak gözüken kakashi-sensei'nin 2. seride çakrasının dakika başı bitmesi, hatta en basit örneklerden biri olan başta çok güçlü bir teknik olarak belirlenen "chidori"nin günde sadece 3 kere kullanılabileceği söylenirken 2. seride bölüm başı 20 kere kullanılması gibi saçma sapan hatalarla dolu anime. özellikle madara gelince yok artık diyor insan. adam orda bir orduya karşı savaşıyor. naruto'lar oraya geliyor tam diyorsun ki "aha boss savaşı başlayacak" o sırada filler sokuyorlar araya tam 6 bölüm. 1,5 ay çöpe gidiyor anime. adam tanrı gücüne ulaşıyor, ardından naruto ile sasuke onu 5 dakikada yeniyor. olmadı kaguya geliyor, onu yenmeleri daha da bir saçmalık zaten. başta güzeldi ama, chuunin sınavları falan. sonra bozdun üstat. one piece izleyicilerinin haklı olarak sevemeyeceği animedir şahsen. one piece gibi bir şaheserden sonra, çekilecek şey değildir, işten de değildir. hatta bir elemanlar parodisini yapmıştır bu animenin. bence her şeyi özetlemektedir. buyurun link
 7. dattebayo dattebayo , dattebane dattebane
 8. !---- spoiler ----!
  - naruto en iyi serilerden biri olmasa da uzunluğuyla alakalı olarak iyi kotarıldığını onaylayabiliriz. bozulma ise pain - naruto savaşından sonra başladı. kendi içinde klişeler yarattı serimiz. kishi seri boyunca pek az kişinin kötülüğü birebir temsil ettiğini ifade etti. hatta hayır, onların da içinde yatan kötülüğün sebeplerini seri takipçilerine sorgulatmayacak kadar meşguldü. (hidan, kakuzu, deidara vs.) kötücüllüğe dair oluşan kanallar hep aynıydı. star wars dönüşümünü andıracak şekilde, fazla sevgiydi bu adamları kötü yapan. e peki, madara kardeşinin kaybını karşılamayacak acı doluydu da niye hashirama'ya yanaştı. bilakis orochimaru. neydi bu adamın tam olarak nefretinin kaynağı köye? keza sasuke. daha pek çok olay ve isim sayılabilir. ancak genellikle bu sevgi klişesi ile sağlamaya çalıştığı tematik bağ kishi'nin özellikle son 1-1.5 senedir inandırıcılığını yitirmesini sağladı.

  -klişelerden devam edersek naruto'nun alamet-i farikası `talk no jutsu` ile devam etsek yeridir. ancak bu konu yerebileceğim bir mesele değil. zira kishi'nin seri takipçilerine naruto konusunda aşıladığı şey onun bitmek tükenmeyen inadı ve insanlara olan inancından ziyade, naruto'nun kendisine olan inancıydı. yani insanları değiştirebileceğine yönelik duyduğu umut. ayrıca talk no jutsu'ya maruz kalan ninjaların hepsi kararsızlık içinde kalan shinobiler. pain (nagato), obito, zabuza... tabi bilirsiniz ki bu listede uzar gider. iyi ki madara'ya bulaşmadı en azından.

  bir diğer klişe olayımızdan bahsetmeden geçemiyciğim, nesillerin sürekli birbirlerini kopyalayıp durması. sürekli bir döngüye tutturulan nesiller hep aynı olayları yaşayarak, ki bunu da yapmaları zorundaymış gibi sunulması ise ayrı bir olaydır. neredeyse her manga sayısında vardır bununla ilgili bir durum, kaçırmayın bakın. 700. sayıda bile adam naruto'nun oğlu vasıtasıyla bu konuya değindi (la oğlu da çok tatlı, bal gibi yanaklar hhaha)

  -karakterlere gelelim. bir kere kimse kusura bakmasın serinin en iyi karakteri `itachi uchiha`'dan başkası değildir. tabi gerçekliği en az olan karakter de odur. itachi uchiha karakteri tamamen kökleşmiş bir klanın iyice itilmeye başladığı dönemde doğup gelişiyor. ancak bu adam nasıl tüm o şeyleri yapıyor, yani bir insan klanı salla; aile ve köy arasında tercih yapmak zorunda bırakılıp nasıl ailesini iter, sadece kardeşim kalsın diyerek. yani normal şartlarda bu adamın sasuke dövüşündeki gibi psikopat başlayıp psikopat bitirmesi gerekiyordu seriyi. her şeyi planlayan, savaş stratejisi tüm karakterlerin önünde olan itachi köy kursun gider yaşarım arkadaşlar. shinobi oluruz fena mı. itaçiii

  diğer taraftan ise ım, belki de gerçeklikten bütünüyle kopuk olması da onu sevdiriyor olabilir. tüm o baskıya dayanabilmesi, acısını gözlerine dökülen yağmur damlalarına boşaltması.

  naruto ise bildiğiniz gibi velet. sarışın, tatlış filan. hinata ile olan evliliğine sevindik, ailecek ev ziyaretine gideceğiz. tüm o inadıyla, asıl aşık olduğu kişinin saske olduğunu hep içinde saklamasıyla adsfgh. bizimkisi bi aşk hikayesi
  sasuke ise kishi tarafından serinin takipçilerinin önüne atıldı resmen. adamı karaktersiz kılan, yer yer şerefsizlik yaptıran kimi zaman da duygusuz bir pislik haline getiren mangakamızın sıçtığı karakterdi uchiha sasuke. bizim geri zekalı fangirl, fanboy topluluklarımız 'aayyıhhh bu ıdım saske'yi çoohk kayırııooo' dese de aslında sasuke, çabaları bölümlerce gözümüze sokulan naruto'nun aksine geri planda bırakıldı. adamın güçlenişine tanık olamadık. `oldu olacak animenin adını değiştirin` diyenler de bence suyu sıcak içsinler. yeterince inanıp, nincaa antremanlarını düzgün yaparlarsa onlar da konohagakure'yi göreceklerdir.

  sevgili mangakamızın asıl kayırdığı karakter ise kakasi'den başkası değildir tabi ki. beleş sharinganı olmasa sirklerde shinobilik yapacak bu adamın sırf fanları memnun etmek için 6. hokage yapılması ise ayrı bir saçmalıktır. evet son bir senede bu karakterin tüm saçmalamaları bana batar oldu. eğer sona kalsaydı inanılmaz savaş dehasıyla kaguya'yı yenebilmesi muhtemeldi. anlamadığım nokta şu, kakashi'den nefret etmek zorunda değildim ben, bunu da yaptığı saçmalıklarla kishimoto sağlıyor tabi. jiraiya gibi bir karakteri bir çırpıda harcarken bu adamın bata çıka nefes alması geleceğimiz adına (asdfg) umutsuz durumlara sokmaktadır bizleri. (kakaşi severler küfürleriyle mesajlarımı yeşillendirebilir. çok eylenirim.)

  jiraiya harcanan karakter arasında, itachi ile birlikte seride en büyük etkiye sahip olan iki karakterden biridir. düşünsenize, naruto'nun isim babası bu adam. nagatogillerin akademisyeni. sapık. abaza. canımız ciğerimiz. o da itachi gibi bir çok şeyi öngörmüştür. ancak kendileriyle alakalı asıl üzüldüğüm meseleye sonra değineceğim.

  minato ve pain gibi karakterler de seriye gizemleriyle can katan, kendileriyle ilgili olarak hep eksik bırakıldığımız karakterler olarak kaldılar. yine de derin bir iz bırakmayı başardılar tabi.

  - evet. naruto'daki en önemli mevzu asıl akatsuki ile başlıyor. plansız bir biçimle çıkardığı bu örgütün emellerini sürekli değiştiriyor mangaka teeaki örgütün son demlerinde ortaya çıkmaya başlıyor asıl mevzu. kılık kıyafetleri, davranış biçimleri ve tabi ki teknikleriyle shippuden'i iyi bir noktaya taşıyan araç bu örgüt oluyor.

  - serinin zirvesi ise jiraiya ve pain ile başlayan, itachi uciha - sasuke ve pain- naruto dövüşleridir. bu bölümler serinin en duygu yüklü bölümleri olmakla birlikte seriye can katan en önemli iki karakterin ebediyen arenadan çekilmesi anlamına geliyordu. jiraiya ve itachi bu serideki bir çok temel olayın gelişimine etki eden iki karakter olduğunu tekrardan belirtme ihtiyacı hissediyorum. ve seri biterken üzüntümün temel kaynağı yine bu ikili. son zamanlarda hiç atıfta bulunmadığı jiraiya ve köy için hayatını kedere bulandıran itachi, o hokage heykelleri arasında olabilir miydi, en azından onların mezarlarını (hadi cirayenin mezarı yok) onlara adanmış bir anıtı ziyaret edilemez miydi?

  kusura bakmasın kimse naruto'da hokkkkageyim ben diye gezsin ortalıkta. tıfılını heykellerden indirsin.

  -manga serisinden anime serisine geldiğimizde ise müzikleri mükemmel bir seri idi. hakikaten filler ile bizden orantısız kan alınsa da, naruto ve shippuden serilerindeki müzikler gerçekten çok başarılıydı. özellikle shippuden serisinin daha karanlık müzikleri içerik ile mükemmel bir uyum içindeydi.

  sona erdi, tabi bir ukde kalmıyor değil insanın içinde. zira hepimizin görmeyi dilediği farklı şeyler vardı ancak çizer amcamızın oğlu değil. olsun.

  ninja dünyasını yüceltmekten ziyade buradaki bozuklukları ortaya seren bir eser bıraktı kishimoto. damağımıza çaldığı o güzel karakterler özlenecek.

  1999'dan günümüze kadar uzanan serinin özeti sevgili dostlar; http://www.naruto.com/j/countdown/

  !---- spoiler ----!
 9. anime dünyasında en çok filler gördüğüm animedir. böyle bir şey olamaz arkadaş. %20si filler olur mu bi animenin ?
 10. ana hikayenin sonunda orochimaru imana gelecekse veya karakteri değişecekse nefret edeceğim anime