1. nature ve morte kelimelerinin birleşiminden oluşmuş ölü doğa anlamına gelen sanatı resim dalında ortaya çıkmış ve en çok resim ile birlikte anılan, uzak doğu sinema filmlerinde de rastlamanın mümkün olduğu akım.
    naturmort, empresyonizm akımının bir parçasını oluşturur demekte sakınca yoktur. naturmort'da cansız nesneler ve ölü varlıklar konu alınır. naturmort ölü varlıkların neden ölü olduklarıyla ilgilenmez sadece ölü olduklarıyla ilgilenilir. ölü varlıklar bazen öldürülmüş varlıklar olabilir ama ölüde kesinlikle hunharca ve şiddet içeren vasıflar genelde bulunmaz. daha çok ölü varlıklarda ölümün getirmiş olduğu kendine özgü bir estetik hakimiyeti vardır. naturmortda klişe olmuş naturmort elemanları envayi çeşit meyve sebze, bitki, vazo, kap kacak, kadeh, şarap ve balık, ördek gibi ölü hayvanlardır. naturmortun işlemiş olduğu konu sınırlı olsa dahi her ressamın vuruş biçimi, tekniği, anlatımı birbirinden farklıdır.
    kişi güzel bir naturmort tablo gördüğünde öküzün trene bakma hadisesi gibi uzun süre anlamsızca ve hayranlıkla resme bakabilir, bakmaktan usanmayabilir, endişe edilmemelidir.