1. hayat felsefem ama sizin dışınızdaki şartlardan kaynaklı olarak..
  hayatınızda bir şey ne yaparsanız yapın, sizin dışınızdaki şartların etkisi ile olmuyor ise uğraşmayı bırakın, o işte gerçekten bir hayır var. bunu özenti olarak değil, tüm samimiyeti ile dinlerden kendini tamamen soyutlamış bir birey olarak söylüyorum.
  şartlar sizin dışınızda gelişiyor ve olmuyor ise orada durun ve bir nefes alın. daha iyi yenil triplerine girmeden bir dakika kadar davranışlarınızı sorgulayın. bir şey ısrarla olmuyorsa 2 ihtimal vardır. bu iki ihtimalin birincisi sizden kaynaklıdır, yanlış yaptığınız bir şeyler vardır ama konumuz bu değil. ikinci ihtimal ise dış kaynaklı olarak olmuyorsa o işte mutlaka bir hayır vardır, o işin olmaması gerekiyordur.

  tam o anda durup kendinizi sanki uzaktan seyrediyormuş gibi hayal edin. bir şey için olmayacağı halde uğraşıp dididen bir birey göreceksiniz. o anda aklınızdan geçecek olan şey kesinlikle ve kesinlikle " zaman kaybı" olacaktır. bu farkındalığa o anı yaşarken ulaşamazsınız. o anda o olumsuzluğu ve olmamışlığı fark edemez, anlayamazsınız. dışarıdan bu minvalde gelen tavsiyelere kulaklarınızı tamamen kapatırsınız.
  üstadım, bir iş olmuyorsa mutlaka ama mutlaka, o anda göremediğin bir sebebi vardır. bunu sakın unutma ve ara sıra hatırla.

  örneklemek gerekirse;
  - o kadın ile çok uğraştığın halde olmadıysa ama seneler sonra sana gelip bir anda seninle birlikte oluyorsa, bunun aslında normal şartlarda olmaması gereken bir durum olduğunu fark etmelisin. ve o şartların senin için uygun olsa bile, o kadın için normal şartlar olmadığını da.

  - çok acil bir işe ihtiyacın da olabilir. uzun süredir bir firmayı ve o firmadaki pozisyonu takip ediyorsundur. başvurularını yaptıktan sonra 2 haftada bir arayarak insan kaynaklarına kendi hatırlatarak o işe istekli oluşunu belirtiyor da olabilirsin. ama her şeyi doğru yaptığını sansan da o iş yine ve yine olmuyorsa üzülme. o işin olmaması, olmasından çok daha iyi bir etkiye sahip olacaktır. bir sebebi mutlaka vardır, duruma bu şekilde bakarsan daha net görebilirsin sebepleri. büyük resim dedikleri nane budur.

  sürekli ama sürekli uğraştığı halde istediğini elde edemeyen o adamı/kadını uzaktan izlediğini düşün. aklında beliren tek düşünce " zaman kaybediyor" olacaktır.

  zaman geri gelmeyen tek şeydir. bir şey olmuyorsa mutlaka bir sebebi vardır, unutmayasın üstadım.
 2. aklima spartacus'un en son mucadelesinden bir cumle geldi.

  "bugune kadar hep baskalari icin savastik. bugun, kendimiz icin savasacagiz!"