• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (5.67)
Yazar kemal okuyan
ne yapmalıcılar kitabı - kemal okuyan
leninizm'in marksizm'e kattıkları içerisinde kimileri için en tartışmalı, kimileri için en önemli değer "öncülük teorisi". elinizdeki kitap, "işçi sınıfı partisi" üzerine marksizm'in bugüne kadarki birikimini cesur ve özgün bir biçimde ele alıyor. on yıllardır marksist kuramcılar arasındaki tartışmalarda kilit roller üstlenmiş olan iradecilik, determinizm, özne-nesne ilişkisi, devrimci durum, merkeziyetçilik gibi kavram ve sorunların özgün ama aynı zamanda ortodoks bir yaklaşımla incelendiği "ne yapmalı"cılar kitabı'nda yeni kimi tartışma başlıkları da ortaya çıkıyor. (tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. leninizmi kavramak adına zihin açıcı kitaplardan biridir. mevcut sistemdeki mücadele esnasında oluşan çelişkileri ve bu çelişkilerin doğurduğu orantısız eleştirileri bertaraf etmek için de okunabilir. öncü partinin asıl hedefinin ne olduğu ve olmadığı gibi konular bulunmakta.

  !---- spoiler ----!

  kitlelerin hareketlerini örgütleyip denetlemek bugünün temel meselesiyken, kitlelerin hareketine temel olan dürtüleri denetleyip değiştirmek, sosyalist kuruluşun temel meselesidir.

  !---- spoiler ----!

  !---- spoiler ----!

  siyasi partilerin hangi sınıfı temsil ettikleri üye bileşiminden anlaşılamaz.

  !---- spoiler ----!