• youreads puanı (9.33)
 1. ilgili videoda yanıtlanmaya çalışılan sorunun cevabı birden çok aslında. animasyon tarihçisi ve new york üniversitesi profesörü john canemaker’ın katkılarıyla estelle caswell ve gina barton konuya aşağıdaki başlıklar ile yanıt getrmiş. ben de mantıklı buldum. daha önce eldivenler üzerine hiç düşünmesem de düşünenlerin ve cevap bulanların olması pek hoş.

  - zaman kazandırıcıdır. manuel çizim zamanlarında eldivenler standart yuvarlak şekilleriyle çizerlere daha hızlı çizim imkanı sağlamıştır.
  - daha kolaydır. ellerin duruş/poz çiziminin eldivenle daha rahat olması çizerlere büyük avantaj sağlamıştır. el - ayak çizmek zor tabi.
  - insansı hareket sağlar. insan olmayan karakterlerin insansı davranışları eldiven aracılığıyla şekillendirilmiştir. bir farenin piyano çalması gibi.
  - ayırt edicidir. siyah beyaz zamanlarda el vücudun bir parçası olarak haliyle tek bir renkle - çoğunlukla siyah - çizilirken eldivenler izleyicilerin elleri farketmesini sağlamıştır.
  - vodvil gösterilerden etkilenmişlerdir. zamanında boyalı yüzler, bol kıyafetler ve beyaz eldivenler giyen vodvil sanatçılarından etkilenen çizerler karakterlerine de eldiven giydirmiştir.

  video biterken de “peki, kuş karakterler neden eldiven giymez?” demiş. elleri olmadığı için tabi ki! basit.