1. daha kolay, grafiklerden dolayı oyun daha hızlı, hack durumu oldukça yüksek, ekstra yetenekler ve skiller. rndota, lol'a göre daha zor oyun yapısı, herkes eşit ekstradan skill yada gemin yok, oyun sadece kişiye göre şekilleniyor. ve biz türkler genelde bu tür oyunlardan çok çabuk sıkılırız.
 2. (bkz: allah allah)

  esasen iki oyunun adını da çok duydum lakin bu tip istatistiklerin var olmasını yadırgayacak kadar yabancıyım mevzuya.

  lisede okuldan kaçar red alert 2 oynamaya giderdik ve bbg evinde 05 edi'yi tutardık * ve ermeni olduğunu bilmeyecek kadar nefret yoksunuyduk * age of empires oyuncularına ayar olurduk inceden ama onlar da candı.

  hah ne diyordum, bence lol daha çok oyunculu çünkü adı daha sempatik ;)
 3. dota daha çok zeka gerektiren bir oyundur ve zordur. lol, dota karşısında çok basit kalıyor. türklerde genelde zoru sevmediğinden basit oyunu tercih ediyor.

  * oyunu oynayanların çoğuda çocuk olduğunda en mantıklısı bu oluyor. tr serverı için bana göre bunlardır.
 4. dota(1) geçmişimi bilemiyorum ancak dota 2 geçmişim yaklaşık 5000 saat. evet 5000 saatimi verdim bu oyuna. hala da vermeye devam ediyorum.
  lol'de oynadım. oynamadım desem yalan olur. max 24 saat o da. eski kız arkadaşımı kıramadığımdan kaynaklı. neyse konuya gelelim. neden lolun dotadan daha çok oyuncusu var.
  öncelikle her ikisi de apayrı bir oyun. evet moba üzerine ama mekaniklerden tutun da skillere, herolara kadar bir sürü farklılık var arasında. en basitinden düşünecek olursak deny dediğimiz olay(kendi creepini öldürme, minyonunu yada) lolde yok. ki bu deny meselesi gerçekten zamanla olan bir şey ve herkes beceremiyor. ikinci olarak başka bir yazarında demiş olduğu gibi pazarlama ve reklam politikası. aldığım kolanın üzerinde bile lol reklamı vardı. hepimiz biliyoruz hangi kola olduğunu. bu konuda valve kendini riot'a açık ara ezdiriyor. üçüncü olarak ise yaş ortalaması. küçük diye tabir ettiğimiz yeni yetme gamer olma adayları pazarlama politikalarından dolayı kendini dotadan ziyade lole veriyor. bunun altında yatan neden ise hemen hemen her şehirde bulunan internet cafelerin bile lol turnuvası düzenlemesi yüzünden. ben bir tane bile dota turnuvası düzenleyen bir internet cafe görmedim.
  bunlar gibi eminim aklıma gelmeyen bir sürü nedenler vardır. ancak ben dota camiasının bu konudan memnun olduğunu düşünüyorum. sadece biraz daha fazla turnuva düzenlenmesi. tabiki bu dediğim sadece türkiye için geçerli.
 5. eskiden lisede okuldan kaçıp dota oynardım, dota2 ve lol henüz çıkmamışken, sonra lol oynamaya başladım üniversitenin ilk yıllarında.. dota2yi malesef çok oynayamadım çünkü bilgisayarım ısındıkça fps düşmeye başlıyordu. ama yinede az çok biliyorum. ben en azından kendime ait artı ve eksileri yazabilirim

  dota2 - lol'a göre daha iyi bir oyuncu kitlesi var gibi (gerçi çok kötü bi rus kitlesi var herkes ruslara nefret kusuyor) - grafikler çok daha iyi, sıkı düşünülmüş çok uğraşılmış vs. fakat çoğu bilgisayarda grafikler kasıyor fps düşüyor, oyun zevki kaçıyor. ayrıca benim için en en en en kötüsü dota oyuncuları antimage oynarken antimage gibi antimage görmek istiyor. en azından tiplerini biraz daha benzetmeye çalışabilirlerdi.. ayrıca telif yüzünden orjinal isimlerini kullanamamaları da üzdü.

  lol - oyun kesinlikle dotaya göre çok daha akışkan. hem grafikleri düşük hem de oyun mentalitesi olarak çok akıcı ve bu çok iyi. ama grafikler biraz çizgifilm tadında dota oynadıktan sonra malesef.. ayrıca internet kafede ayakları sandalyeden yere değmeyen 7-12 yaş grubunda çok çocuk var bu oyunu oynayan. bakmayın çocuk olduklarına ana bacı küfrediyor veletler. siz siz olun türkiye serverina bulaşmayın euwestte felan kalın.

  sonuç olarak ikisi de iyi oyun güzel oyun.
 6. reklam en önemli faktör. lolün her yerde boy boy reklamı yapılırken henüz dotaya ait bir reklamla karşılaşmadım. he tabi ki dotanın steam üzerinden oynanıyor olması da önemli burada.
 7. blizzard vs steam: blizzard
  dota vs lol:dota

  senelerin oyun piyasasını bilen adamları amiyane tabirle kendi semtlerinde güzel pazarladılar
  kuz
 8. neden smite'ın hiç yok?
  gfy
 9. gözümde "neden justin bieber'ın pink floyd'dan fazla dinleyicisi var ? " ve neden "ak parti %40 oy alıyor?" ile aynı soru olan soru.