1. hadi biraz şeytan'nın avukatlığını yapalım. yazdıklarım size mantıklı gelebilir de gelmeyebilir de orası size kalmış.

  neden üniversiteye girmek bu kadar kolay hiç düşündünüz mü? ülkenin eğitim düzeyini arttırmak falan hikaye bunlar asıl gerçek işsizlik sayısını azaltmak. öğrenci dediğin adam işsiz kategorisinde bulunmaz bağımlı nüfusa dahildir öğrenci.

  türkiye de çalışma çağındaki nüfus 57 milyon 475 kişi. toplam iş gücü ise, 28 milyon 713 bin kişiden oluşuyor. toplam işsiz sayısı 3 milyon 259 bin kişi. iş gücüne dâhil olmayan 28 milyon 762 bin kişi buluyor. bunlar; iş arayıp çalışmaya hazır olanlar, mevsimlik çalışanlar, ev işleriyle meşgul olanlar, öğrenciler, emekliler, çalışamaz halde olanlardan iş aramayanlar ve diğerlerinden oluşuyor.
  yök verilerine göre yükseköğretim kurumlarında okuyan öğrenci sayısı 6 milyon 62 bin 886. hadi bu sayıya düz 6 milyon diyelim. hadi bu 6 milyonun 3 milyonuda sırf üniversite okumak için anne baba baskısı yüzünden üniversite okuyor diyelim geriye gerçekten eğitim almak için üniversiteye giden 3 milyon genç kaldı. e bu haybeden üniversite okuyon gençleri ( ki çoğunluğu gerçekten böyle) toplam iş gücüne ekle 31 milyon kişi! e resmi rakamlara göre zaten 3 milyon işsiz var. (bu sayı bilinen sayı bilinmeyenleri de hesaba katsak tahminimce çok rahat 5 milyonu görür) iş olsa bu kişiler işe girer o yüzden bu 3 milyon genci işsizlik sayısına ekle oldu mu sana 6 milyon kişi!!! ne korkunç bir rakam değil mi?

  işte bu yüzden üniversiteye girmek bu kadar kolay. siyasilerin sırf "bizim zamanımızda işssizlik sayısı düştü" diye halkın gözünü boyamak için yapılan bir algı operasyonudur.
 2. çünkü; çoktur ilk çağ filozofları.
  ramel