• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar Alice Munro
nefret, arkadaşlık, flört, aşk, evlilik - alice munro
çağdaş bir çehov olarak tanımlanan alice munro, bu kitabındaki soluksuz okunan dokuz öyküsüyle de gerçekten günümüzün en usta öykü yazarlarından biri olduğunu kanıtlıyor.

nefret, arkadaşlık, flört, aşk, evlilik, adını kâğıt tuzluk falına benzeyen bir oyundan alıyor. bu oyunu oynayanlar, beğendikleri kişiyle gelecekteki ilişkilerini bu sözcükleri sayarak tahmin ediyorlar. film uyarlaması 2013 toronto film festivali'nde ilk kez izleyiciyle buluşan öyküdeki kişilerin yazgısı da bir bakıma benzer bir oyunla belirleniyor.

bu öykülerdeki kadınlar kendilerini hep iki kutup arasında, hep bir ikilem içinde buluyorlar; evcillik ile bağımsızlık, aile bağları ile özgürlük, beraberlik içinde yürütülen bir ilişki ile yabancılaşmış bir yalnızlık arasında gidip gelen kadınların bazen hüzünlü bazen mizah yüklü yaşam kesitleri sürükleyici bir dille aktarılıyor.

kitaptaki son öykü "ayı, dağı aştı geldi" yine bir halk şarkısına gönderme yapıyor. şarkıda dağın öte tarafında ne olduğunu merak eden ayı, iki taraf arasında aslında hiç fark olmadığını görür. öyküde de yaşamın bir evresinden bambaşka bir evresine geçen kişinin aslında birbirinden farksız ortamlarda olduğunu görüyoruz. ondan uzakta adıyla beyaz perdeye de aktarılmış olan öykü, müthiş bir duygu yükünü buruk gülümsemelere dönüştürüyor.
(tanıtım bülteninden)
  1. bu kitap, çoğunlukla modern kadınında talep edilen uysallık eğiliminin yarattığı çatışmalar, birey olmaya ihtiyaç duyan aynı zamanda birey olmaktan korkan, başkalarından bağımsız bir hayat sürme yönünde arzuları ile başkaları tarafından onaylanmaya yönelik büyük arzuları arasında sıkışan kadınlardan, ataerkil rollerden ve güce yönelik arzuları ile bencil modern kocalardan oluşan karakterleri ve modern evliliklerin yapısını betimleyen gerçekçi aynı zamanda estetik bir üslubu ile, öykü severler için güzel bir okuma vaadediyor