• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
nehir tanrısı - wilbur a. smith
firavunlarin ulkesi eski misir'da altin uzerine kurulmus bir krallik.hirs ve savaslarin paramparca ettigi ulkeyi nil'in pariltili sahillerinde yeniden kurmaya calisan insanlarin oykusu.
 1. kitapta eski mısır ' a hakkında herşeyi; mısır 'ın işgali, halkın savaşarak ülkeyi geri almaları, halkın yaşam tarzı, inançları, zenginleri, soyluları, fakirleri,köleri, aşkları, yönetim şekilllerini bulabileceğiniz harika bir eser. taiota isimli harika yetenekleri olan kölenin maceralarını anlatıyor.

  tüm o kahramanların içinde biri vardı ki neredeyse bütün mısır tarihi içinde önemli bir rol oynadı.

  acılar içinde geçen yaşamına rağmen iyi niyetini asla yitirmedi. içinde sakladığı derin bilgiler ve gizli güçler onu mısır'ın geleceğine taşıdı.

  o taita'ydı.

  taita'nın görünmez parmakları eski mısır'ı şekillendirirken bizler tüm bilgilerimizi gözden geçirmek zorunda kalacağız.
 2. eğer antik mısır'ı ve tarihi romanları seviyorsanız bu kitap okuyabileceğiniz en iyi kitaplardan biri. yazar eserin sonunda kitaba dair belirleyici bir yorumda bulunmuş: tüm kendini beğenmişliğine rağmen sevgi ve saygımızı kazanan taita...ben taita gibisine rastlamadım. bilmediği, yapmadığı iş yok. mimarlık desen onda, mühendislik, hekimlik, kahinlik onda. üstelik her türlü hizmeti veren bir köle. bu kadar donanımlı olan tanıdığım tek kişi, bizimkiler'deki sabri bey'in kayınpederi rüknettin bey'dir. eşi sürekli ondan övgüyle söz eder, ben de kendisine hayran olurdum. hey gidi nur yüzlü rüknettin amca...

  taita'nın kendini beğenmişliği bir noktada okuru sıksa da, kitabın kalitesi tartışılmaz.