1. amerikalı bir astrofizikçi olan ve 1996 yılından beri amerikan doğa tarihi müzesi'ne ait hayden planetaryumu'nun yöneticiliğini yapan neil degrasse tyson, 2011 yılının aralık ayında reddit’s ask me anything isimli bir buluşmaya katıldı. bu buluşmada halktan insanlar katılımcılara istedikleri soruyu sorabiliyorlardı. bir okuyucu tyson'a şu soruyu yöneltti: "sizce her zeki insanın okuması gereken en temel kitaplar hangileridir?" tyson bu soruya yalnızca kitap isimleri saymakla yetinerek cevap vermedi, aynı zamanda hangi kitabın bizlere batı dünyasını şekillendiren temel düşünce ve anlayışları anlamak konusunda nasıl yardım edeceğini de açıkladı. işte tyson'ın sıraladığı, her zeki insanın okuması gereken 8 kitap;
  1)(bkz: kutsap kitaplar) ne düşünmeniz gerektiğinin başkaları tarafından söylenmesinin çok daha kolay olduğunu ve asıl meselenin düşüncelerinize kendinizin karar vermesi gerektiğini anlamak için okunmalı.
  2) (bkz: doğa felsefesinin matematiksel ilkeleri - ısaac newton) evrenin bilinebilir bir yer olduğunu ve bilgiye ulaşmak için matematiği kullanmamız gerektiğini anlamak için okunmalı.
  3)(bkz: türlerin kökeni - charles darwin) dünya üzerinde yaşayan diğer tüm canlılarla olan akrabalığımızı öğrenmek için okunmalı.
  4)(bkz: gulliver'in gezileri - jonathan swiftcahil) insanların akıllı insanlardan çok daha fazla olduğunu anlamak için okunmalı.
  5)(bkz: akıl çağı - thomas paine) dünya üzerinde temel özgürlük kaynağının rasyonel düşünce olduğunu anlamak için okunmalı.
  6) (bkz: ulusların zenginliği - adam smith) kapitalizmin hırs ve açgözlülük dolu bir ekonomi olduğunu anlamak için okunmalı.
  7) (bkz: savaş sanatı - sun tzu) tıpkı sizin gibi insan olan canlıları öldürmenin bir sanat haline dahi dönüştürülebileceğini anlamak için okunmalı.
  8)(bkz: prens - machiavelli) güce sahip olmayan insanların güce ulaşmak için ve güce sahip olan insanların güçlerini korumak için her şeyi yapabileceğini anlamak için okunmalı.

  **onedio.com'dan alıntıdır.**
  varda
 2. zeki olmadığım için önemsemediğim listedir.
 3. heyyyyyy neil degrasse tyson sen kimsin ya. hangi kitabı okuyacağımızı senden öğrenecek değiliz. gulliver'in gezileri ne ya allah aşkına. sanırım adam trolleme yapmış. başka açıklaması olamaz.
 4. sir newton'un eserini okumak için gereken sıfat zekiden ziyade peygamber sabrıdır.
  abrek