neil gaiman

Kimdir?

Neil Gaiman kimdir, Sandman, Coralin, Stardust gibi modern fantastik kurgu edebiyatında iz bırakmış olan roman ve çizgiromanların yazarı. Fantastik kurgudan bilim kurguya, grafik romanlardan filmlere kadar geniş bir alanda ürün vermiş olan Gaiman; Hugo, Nebula, Bram Stoker gibi kurgu edebiyatının en prestijli ödüllerinin sahibidir.

Neil Gaiman, Polonyalı Musevi bir ailenin çocuğu olarak, 10 Kasım 1960 tarihinde, Portchester, Hampshire, İngiltere’de dünyaya geldi ve Fonthill, Ardingly ve Whiftgift’in de arasında bulunduğu bir dizi Church of England okulunda eğitim gördü.

Gençlik yıllarında, J.R.R. Tolkien, Edgar Allan Poe, Ursula Le Guin gibi fantastik kurgunun ve Roger Zelazny, Robert A. Heinlein gibi bilim kurgunun büyük ustalarının eserlerini takip etti. 80’li yılların başlarında gazeteci olarak çalışmaya başlayan Gaiman, bu sayede ileride kitaplarını basacaklarını umduğu basın dünyasının önemli isimleri ile tanıştı.

1989 yılında, kendisine büyük ün ve servet kazandıracak olan Sandman’i çıkarttı. Dream karakterinin baş rolünde yer aldığı çizgiroman serisi, 1989–1996 yılları arasında 75 fasikül olarak piyasaya çıktı ve daha sonra yapılan eklemelerle birlikte 11 cilt olarak kitaplaştırıldı.

Grafik romanların dışında uzun romanlar ve kısa hikayelerle düz yazı alanında önemli eserler veren yazar, Diskdünya’nın yazarı Terry Pratchett ile beraber yazdığı Good Omens ile dünya çapında üne kavuştu. 1990 yılında çıkan romanı, 1996 yılında Neverwhere, 1999 yılında, daha sonra sinemaya da uyarlanan Stardust ve 2001 yılında, en iyi eseri olarak bilinen Amerikan Tanrıları takip etti.

Amerikan Tanrıları’nın başarısı üzerine, romanda ek bir karakter olan Anansi’nin adı altında, yeni bir roman kaleme alan Gaiman, Anansi Boys adlı bu roman sayesinde New York Times Best Seller listesinde bir numaraya kadar yükseldi.


(özgeçmiş biyografi.net.tr'den alınmıştır. daha ayrıntılı özgeçmiş için: http://www.biyografi.net.tr/neil-gaiman-kimdir/)
  1. üzerinde ismi olan her şeyi hiç tereddüt etmeden alıp okuduğum nadir yazarlardan biridir.
  2. amerikan gods ve aynı evrene yakın ancak dil olarak daha ilk gaiman işlerine yakın olan anansi boys harika kitaplardır. sandman (nadiren sarkan ara bölümleri hariç) ayrı bir öykü okuma deneyimidir. ancak bazı kısa öyküleri ve dişil enerji yayacağım diye cinsiyetsiz ucubelere dönüşen şehir fantezileri bayar. tabii son on yıldır her iki yılda bir okuduğum american gods için bile iyi yazardır denilebilir. intihara meyilli rus yazarları rüyasında görüp ıslanan bir arkadaşım, american gods için "karakterler gelişmemiş tam amerikan romanı," demişti. değildir. okunabilir post modern batı yazınında kim vardır merak edenler için süper eserdir. o arkadaş öldü bu arada. biri meyve bıçağıyla on dört yerinden bıçaklamış.
    abrek