1. "en kutsal günlerimizde onun sesi hep bizimledir; düğünlerimizde, aşık olduğumuzda, kederlendiğimizde, toprağımızda, hasretimizde, gönlümüzde… “neşe dert aşk yazılır neşet ertaş okunur!”
  oyun, neşet ertaş’ın ailesinin ve editörü hasan saltık’ın izinleri ve katkılarıyla; neşet ertaş’ın gerçek hayat hikayesinden ve kendi türkülerinden yola çıkılarak, yazar tarafından yeni bir kurguyla kaleme alınmıştır. neşet ertaş bir oyuna, bir esere sığamayacak kadar engin bir hayat. onun hayat felsefesini, insanlığını, gönlünü, sanatını, bir eserle anlatabilmek mümkün olmadığı için; bu oyunda ancak ondan esinlenerek bir sanat eseri oluşturulmaya çalışılmıştır. onun türküleriyle büyüyen, onunla aynı bozkıra bakmış insanlarla…
  hayatının en önemli unsurlarından biri olan “aşk” teması seçilmiştir.
  bu oyun neşet ertaş’a yakılmış bir ağıttır, bir saygı duruşudur."

  ---devlet tiyatrolarının sitesinden alıntıdır---

  "bozkırın tezenesi"nin hayatını kendi konuşma tarzıyla insanın içine içine işleterek anlatan tiyatro*. bolca neşet ertaş türküleri de çalınıyor. mert kılıç öyle bir çalıyor, öyle bir söylüyor ki ustanın türkülerini, gözyaşlarına hakim olamıyor insan. o sazın tellerine vurdukça insanın gönlüne de dokunuyor sanki elleri. usul usul akıyor yaşlar.

  hayatta yalnızca bir kez tiyatro izlenebilse, izlenecek o tiyatro işte bu olmalı bence. gidin ve izleyin, dinleyin. ne muazzam bir insan.... ne muazzam bir hayat öyküsü...

  nur içindesindir umarım o binip de gittiğin atında.
 2. ankarada tiyatro kültürünün ne kadar önemli oldugunu bilen bilir oralara hic girmeyeyim simdi. 5 yıldır ankaradayim tiyatroya sık giden biriyimdir. (malum ankarada yapilabilecekler listesi cok genis degil)
  bir delinin hatira defteri dahil bircok oyuna gitmis biri olarak gittigim en guzel oyundu, gördüğüm en güzel, en etkileyici sahneydi. fırsati olan kesinlikle gitsin, ne yapsin etsin firsat yaratsin.

  mert kılıç'ın yetenegine, söyleyisine diyecek laf yok. neset ertas'tan daha güzel söylüyordu o bi gercek.

  ben gecen sene gitmistim bu sene bir daha gidecegim.