1. neue deutsche welle (ndw), punk ve new wave akımlarının alman dilinde üretilmiş varyantıdır. 1976’da ortaya çıkmış ve 1980’lerin başlarında ticari zirvesine ulaşmıştır.

    ndw iki döneme ayrılır. ortaya çıkışından 1981’e kadar olan süreçte bir yeraltı hareketi olmuştur. fakat hızlı bir şekilde alman dilinin kendine has tınısı ve ritmiyle biçimlenmiştir. bu ilk döneminde özellikle şu müzik grupları önemlidir: “abwärts”, “der plan”, “die deutsch amerikanische freundschaft” ve “mittagspause”.

    akım 1980’lerden itibaren müzik endüstrisinin dikkatini çekmiştir. o zamana kadar bu janr; müzik tarzının, müzik gruplarının ve hayranlarının başına buyruk doğası sebebiyle ticari özellikler taşımıyordu. “die deutsch amerikanische freundschaft” ve “fehlfarben” gibi grupların sıra dışı satış başarısıyla ticari umursamazlık dönemi de sona erdi. neue deutsche welle ve dolayısıyla almanca şarkı söyleyen fakat aslında bu müzik türüyle ortak yanı olmayan birçok müzisyen de ün kazandı. özellikle 99 luftballons şarkısıyla nena, da da da şarkısıyla trio, major tom şarkısıyla peter schilling ve der kommissar, rock me amadeus veya skandal yaratan jeanny adlı şarkılarıyla falco uluslararası başarı kazandılar.

    fakat bu müzik akımı, 1983 ve 1984 yıllarında, birçok akım müzisyeninin ticari başarısının ardından etkisini yitirdi. sebeplerinden birisi; akım öncülerinin, bu müzik akımının asli anlamını kaybetmesinden dolayı hayal kırıklığına uğrayıp geri çekilmeleri, bir diğeri de ticari başarıya odaklanan müzisyenlerin medyada aşırı derecede ilgi odağı olmalarından dolayı hayranların ilgilerini artık kaybetmesiydi.