1. is coming
 2. newroz (nevruz) kelime kökenine bakıldığında new-yeni ve ruz-gün kelimelerinin birleştiği bir isimdir; bu da onu yeni bir yaratılış fikrinin arka planlığında uygulanan ritsel bir uygulamanın ismi yapmaktadır.
  newroz gecesi söndürülen ışık ve ateşler de mircea eliade’nin değindiği gibi ateşlerin söndürülmesi ve kötülüklerin kovulması için yapılan eylemi barındırdığını dolayısıyla kaos’un alt edilip kozmos’a dönüştürülen bir ritüel olduğunu bize açıklar.
  newroz günü herkesin 7 tohum dikmesi âdeti de hem formülistik sayı olarak 7nin görülmesi hem de tohumun büyümesi sembollüğünde hayatın dünyaya tekrar verilmesi anlamlarını barındırmaktadır.

  (bkz: ebedi dönüş mitosu - mircea eliade) notlarımdan.
 3. iran'dan mezopotamya'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada kutlanan bahar bayramı. genelde en büyük kutlamalar 21 mart ekinoks tarihinde gerçekleştirilir.
 4. ostara bayramidir aslı. 21-22 mart tarihlerinde kutlanır. ostara ve eostre'in birleştigi gundur. zitliklar uyum icinde birleserek yeni bir yasam oluşturur. sembolü yumurta ve tavsandir. hristiyanliktaki paskalya bayramı geleneği de burdan gelir.
 5. iranda yılbaşı. nevruz baba ise bir nevi noel baba.
  h2o