1. ilk sinema salonlarına verilen isim. adını, bir * (beş sent) değerindeki bilet fiyatından ve yunanca'da tiyatro anlamına gelen * kelimesinden almaktaydı.

  ilk nickelodeon 1905 yılında amerika'da inşa edilmişti. 100 koltuk kapasiteli bu salonlar zamanla yerini daha büyük sinema salonlarına bırakmaya başladı.

  amerika'daki * da ilk nickelodeonlardandır.

  amerikan tv kanalı * da ismini buradan almaktadır.
 2. amerikan çocuk tv kanalı olarak bilinir. yayın hayatına 1977 yılında başlamış ( wikipedia) yine bu kanal, başında saatler geçirilen hayalperest bir çocukluğa, en beyaz kış ve en romantik yaz mevsimine şahitlik etmiştir.rugrats, hey arnold! , aaahh!!! real monsters, legends of the hidden temple, catdog en güzel programlarıydı / çizgi filmleriydi kanalın. foxkids diye bir zımbırtı daha vardı, işte o da anca diz çöküp tövbe dileyebilir nickelodeon'dan!
 3. çocukluğumun kanalı . sabahtan akşama kadar izlerdim .
 4. avatar the last air bender ile tanışmamı sağlamış bir çizgi film kanalıydı. şimdi hatırlıyorum da yaşıtım kimse altyazılı bir şey izlemezken hatta altyazının varlığından bile bi'haberken, dayım bana avatarın cdlerini alırdı. aşık olduğum sıra arkadaşımla paylaşırdım sadece o cdleri tv'ye çıkmadan izlerdik beraber sonra herkese spoiler verirdik.
  evet çocukken de çok uyuzdum :)