1. kelime anlamı: iran’da luristan eyaletinde hamedan’ın güneyinde tarihi bir ilin adıdır.

  açıklama: ilk defa ii. mehmet’e ait eserlerde görülmektedir. rast perdesi üzerinde buselik beşlisine, neva perdesinde kürdi veya hicaz dörtlüsünün eklenmesiyle meydana gelir. seyri inici-çıkıcıdır. buselik makamının sol rast perdesi üzerindeki şeddidir. sol rast perdesinde buselik makamına tbtt+hicaz sas veya kürdi btt eklenmesi ile oluşur bazen saba mak. kss de kullanılır. en eski makamlardandır. ebu-selik kelimesinden geldiği söylenmektedir (güzel yazma ve söyleme yeteneği).

  psikolojik etkisi: insana barış, rahatlık, kuvvet, sakinlik, huzur duygusu verme gibi özellikleri vardır.

  sağlığa etkisi: kan dolaşımı, karın bölgesi, kalça, uyluk ve bacak bölgelerine etkilidir. kulunç, bel ağrısı ve tansiyon rahatsızlıklarına faydalıdır. kasları rahatlatır. akıl hastalıklarına etkili olduğu konusunda önemli bilgiler ve çalışmalar vardır.

  astrolojik etkisi: oğlak burcu, yay burcu. satürn, jüpiter. toprak - ateş tabiatlı. sıcak-kuru yapıdadır. sarı safra, gündüz ve erkek bağlantılıdır.

  zamana etkisi: öğleyin, öğleden sonra (ikindi) zamanı etkilidir.

  ülke etkisi: avrupalılara etkilidir.

  örnek eserler: bakmıyor çeşm-i siyah feryade, kimseye etmem şikayet, ben aşkı ilk defa senden tanıdım, doymadım sana ağlarım ah ederek yana yana, gizli aşk bu, inleyen nağmeler, ağlamakla inlemekle, beklenen şarkı, bir ihtimal daha var, gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar, gündüzüm seninle gecem seninle, bir ilkbahar sabahı.

  alıntıdır